PIT-11. W piątek 31 stycznia ostatni dzień na złożenie dokumentów do Urzędu Skarbowego

Biznes
PIT-11. W piątek 31 stycznia ostatni dzień na złożenie dokumentów do Urzędu Skarbowego
Pixabay.com/ Free-Photos
31 stycznia to ważna data dla płatników

W piątek mija ważny termin dla płatników podatku dochodowego - przypomina czwartkowy "Puls Biznesu". Gdy go przekroczą, narażą się na sankcje. Wybronić z nich może czynny żal - dodaje gazeta.

"PB" informuje, że w czwartek i piątek pracodawcy, a także inni płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) mają czas na terminowe przesłanie fiskusowi danych o tym, ile w 2019 roku zarobili ich pracodawcy lub zleceniobiorcy i jakiej wysokości zaliczki podatkowe z tego tytułu zostały odprowadzone. Z tego obowiązku należy się wywiązać do końca stycznia - podkreślono.

 

ZOBACZ: Brexit. Polacy złożyli pół miliona wniosków o status osoby osiedlonej

 

Dziennik cytuje ekspertów, którzy radzą, by nie czekać do ostatniej chwili z przesłaniem dokumentów urzędom skarbowym.

 

- Wystarczy, że system on-line zawiedzie, aby termin ich wysyłki został przekroczony, co jest uchybieniem obowiązkom płatnika, podlegającym odpowiedzialności przewidzianej w Kodeksie karnym skarbowym - dodano.

 

Grzywna za opóźnienie

 

Cytowany przez gazetę specjalista skarbowy zaznacza, że za nieterminowe założenie informacji PIT-11 przez pracodawcę grozi grzywna. Radzi, by w razie przekroczenia terminu przesłać PIT niezwłocznie, ale zarazem należy złożyć tzw. czynny żal.

 

Gazeta tłumaczy, że zgodnie z prawem skarbowym sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie podlega karze, jeśli po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomi o tym organ powołany do ścigania - ujawniając istotne okoliczności czynu, a w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

 

Interaktywne wersje formularzy są dostępne na stronie www.podatki.gov.pl.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie