"TK przestał być autorytetem". Zgorzelski o decyzji prezydenta

Polska
"TK przestał być autorytetem". Zgorzelski o decyzji prezydenta
Polsat News

- W sumie pozytywnie oceniam decyzję prezydenta ws. wstrzymania się z nominacjami sędziowskimi, chociaż nie mam złudzeń, że prezydent podjął już decyzję ws. ustaw sądowych - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

- Do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego przez TK, postępowania przed organami, które są w tym sporze, są zawieszone. Podjąłem decyzję, aby wstrzymać się z nominacjami sędziowskimi do czasu rozstrzygnięcia sporu przez TK - powiedział w czwartek Polsat News prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Pyrzycach.

 

Dorota Gawryluk zapytała swoich gości w "Wydarzeniach i Opiniach", jak oceniają tę decyzję głowy państwa.

 

- W sumie pozytywnie oceniam decyzję prezydenta, chociaż nie mam złudzeń, że podjął już decyzję ws. ustaw sądowych - powiedział Piotr Zgorzelski (PSL).

 

ZOBACZ: Müller: brak spotkania Jourovej z członkami KRS pokazuje intencje, które nie są szczere

 

Wicemarszałek Senatu podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny "uległ w znacznym stopniu instytucjonalnej pauperyzacji, czyli przestał być autorytetem w takim rozumieniu, w jakim powinien TK być w państwie prawa".

 

- PiS skutecznie doprowadził do utraty wiarygodności tej instytucji. W 2015 roku, kiedy doprowadzono do tzw. zamachu na TK, to mówiono, że TK jest leniwy, ponieważ wykonuje 63 wyroki - mówił Zgorzelski. Jak przypomniał, w 2018 roku Trybunał orzekł 36 razy.

 

"Sędziowie wykorzystywali okoliczności, by obudować się korporacyjnie"

 

Poseł PiS Przemysław Czarnek zwrócił uwagę Zgorzelskiemu, że ten "odnosi się z pogardą do centralnego konstytucyjnego organu państwa, w którym zasiadają profesorowie i prawnicy z wielkim doświadczeniem". Jak powiedział, są oni wybierani przez większość sejmową "zgodnie z procedurami, a tę większość wybiera społeczeństwa". Dlatego więc - zdaniem Czarnka - Zgorzelski "ma w pogardzie polskie społeczeństwo".

 

WIDEO: Rozmowa w programie "Wydarzenia i Opinie":

  

 

Zgorzelski podkreślił, że to Sejm "stwarza warunki do działania wymiarowi sprawiedliwości". - Dlatego uważamy, że sposób otorbienia korporacyjnego wymiaru sprawiedliwości, sędziów był kontrdziałający na rzecz wymiaru sprawiedliwości - ocenił.

 

- Sędziowie wykorzystywali okoliczności polityczne, by obudować się korporacyjnie, co spowodowało, że nie byli gotowi na rozmowy o reformach wymiaru sprawiedliwości. Aż w końcu przyszedł monter z młotem pneumatycznym - dodał.

 

Czarnek zwrócił Zgorzelskiemu uwagę, że ten powinien zagłosować w takim razie za ustawami sądowymi PiS. - Ta ustawa nawet na przecinek, milimetr nie przybliża obywateli (do sprawiedliwości - red.) - odpowiedział wicemarszałek Sejmu.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Programy.

zdr/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze