Rosja zamyka granicę na Dalekim Wschodzie. Powodem koronawirus

Świat
Rosja zamyka granicę na Dalekim Wschodzie. Powodem koronawirus
Reuters
Rosja zamyka granicę na Bliskim Wschodzie. Wcześniej zawiesiła wydawanie obywatelom Chin wiz elektronicznych

Premier Rosji Michaił Miszustin oświadczył w czwartek, że podpisał rozporządzenie o zamknięciu granicy kraju na Dalekim Wschodzie z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. MSZ Rosji ogłosiło, że zawiesza wydawanie wiz elektronicznych obywatelom Chin. Z kolei IKEA, największy sklep meblowy świata ogłosiła, że tymczasowo zamyka wszystkie sklepy na terytorium Chin.

Rozporządzenie w sprawie zamknięcia granic nie jest jeszcze opublikowane. Miszustin poinformował o jego podpisaniu na posiedzeniu rządu. Zapewnił, że w Rosji nie potwierdzono przypadków zarażeń koronawirusem. Należy uczynić wszystko, by uchronić obywateli - zaznaczył premier.

 

ZOBACZ: Kolejne ofiary koronawirusa. Najnowsze dane

 

Sztab odpowiedzialny za działania w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się infekcji, kierowany przez wicepremier Tatianę Golikową, pracuje przez całą dobę - powiedział Miszustin.

 

Wstrzymane wizy, zamknięte sklepy

 

Wcześniej regiony Rosji na Dalekim Wschodzie samodzielnie zaczęły ograniczać możliwość przekraczania granicy z Chinami. Obwód amurski, Kraj Chabarowski i Żydowski Obwód Autonomiczny zamknęły punkty przejazdu przez granicę wstępnie do 7 lutego. W Błagowieszczeńsku wstrzymano programy wymiany kulturalnej z Chinami. W Moskwie władze wszczęły kontrole w hotelach i masowo uczęszczanych miejscach w celu przeciwdziałania wywołującemu zapalenie płuc koronawirusowi.

 

ZOBACZ: Polak wrócił z Wuhan i nagrał wideo w izolatce. "Powiem wam, co jest prawdą"

 

IKEA w środę podjęła decyzję o tymczasowym zamknięciu połowy swoich lokali i o ograniczeniu godzin otwarcia w pozostałych. W czwartek jednak podjęła ostateczną decyzję o zamknięciu wszystkich sklepów.

 

170 ofiar, blisko 8 tys. zarażonych

 

W Chinach z powodu epidemii zmarło co najmniej 170 osób. Zarażonych jest ponad 7,7 tys. osób.

 

Rosyjskie MSZ podało w czwartek, że od tego dnia wstrzymuje wydawanie obywatelom Chin wiz elektronicznych pozwalających na wjazd do Rosji przez przejścia graniczne na Dalekim Wschodzie, w obwodzie kaliningradzkim, w Petersburgu i obwodzie leningradzkim.

 

Ministerstwo zaapelowało do obywateli Rosji, by wstrzymali się od wszelkich, z wyjątkiem całkowicie koniecznych, podróży do Chin. Rosjanie, którzy już są w ChRL, proszeni są o przekazanie swoich danych placówkom dyplomatycznym Rosji w tym kraju.

bas/ PAP, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie