Polscy promotorzy okradzeni przed walką Cieślaka o mistrzostwo świata w Kinszasie

Sport
Polscy promotorzy okradzeni przed walką Cieślaka o mistrzostwo świata w Kinszasie
Cyfrasport
Michał Cieślak będzie walczył z Ilungą Makabu o mistrzostwo świata WBC wagi junior ciężkiej

Coraz gorętsza atmosfera towarzyszy piątkowej walce Michała Cieślaka z Ilungą Makabu o mistrzostwo świata WBC wagi junior ciężkiej. Minionej nocy w hotelu w Kinszasie okradzeni zostali promotorzy polskiego boksera Tomasz Babiloński i Andrzej Wasilewski.

- Tak jak się spodziewaliśmy jest niebezpiecznie i doświadczyliśmy tego na własnej skórze. O godz. 4 nad ranem obudziło mnie dobijanie się do pokoju. Kiedy otworzyłem, zobaczyłem przed sobą dwóch mężczyzn, z których jeden stopą zablokował drzwi i zaczął wymachiwać jakąś policyjną odznaką. Kazali mi zejść na dół, aby "coś wyjaśnić", a w tym czasie druga ekipa zabrała z sejfu pieniądze. To samo spotkało Andrzeja Wasilewskiego oraz jeszcze jednego zagranicznego gościa hotelu. Jak się okazało, wszyscy byliśmy wcześniej obserwowani - powiedział Babiloński.

 

Trening na ulicy

 

Informacja o walce Cieślaka z Makabu o wakujący pas WBC pojawiła się 11 grudnia, ale bardzo długo nie było pewne, czy w ogóle do pojedynku dojdzie. Jego termin dwukrotnie był przekładany, organizatorzy zwlekali z przesłaniem nie tylko kontraktu, ale także biletów lotniczych, itd. Niewiadomą było także miejsce i plan gali. W tle pojawił się konflikt menedżera Makabu z 87-letnim promotorem Donem Kingiem, który próbował zablokować walkę. W negocjacje musiały zaangażować się władze federacji World Boxing Council.

 

ZOBACZ: To się nazywa wsparcie! Gwiazdy polskiego MMA dopingują Cieślaka

 

- Środowa konferencja prasowa trwała dobre dwie godziny, mnóstwo było przemówień, podziękowań, itp. Makabu był bardzo pewny siebie, zapowiedział, że znokautuje Cieślaka, a Michał odpowiedział... spokojem. Zapewnił, że jest bardzo dobrze przygotowany, a w ringu okaże się, kto jest lepszy. Dowiedzieliśmy się wreszcie, gdzie dojdzie do walki. To stadion o pojemności 10 tysięcy miejsc. Wstęp jest darmowy, aby jak najwięcej miejscowych kibiców dopingowało Makabu. Ale w stolicy Demokratycznej Republiki Konga nie widać żadnych reklam, bilboardów informujących o gali - dodał Babiloński, który od początki prowadzi karierę Cieślaka.

 

ZOBACZ: Cieślak zatańczył podczas treningu medialnego w Kinszasie (WIDEO)

 

Trening medialny odbył się na... chodniku na ulicy. Nie było ani ringu, ani żadnej namiastki zbliżającego się wielkiego wydarzenia sportowego.

 

Na czwartek zaplanowana jest oficjalna ceremonia ważenia. Ekipa polskiego pięściarza spodziewa się kolejnych "niespodzianek".

 

"Najtrudniejszy wyjazd"

 

- Trudno przypuszczać, co jeszcze może nas tu spotkać, ale cały czas coś wisi w powietrzu. Dobrze, że Michał Cieślak jest opanowany i trzyma nerwy na wodzy. To najtrudniejszy wyjazd, jeśli chodzi o walki polskich bokserów o mistrzostwo świata. Dobrze, że sędzią głównym jest Kanadyjczyk Michael Griffin, a punktowymi trzej Meksykanie. Andrzej Wasilewski i Leon Margules ciężko pracowali i długo negocjowali, aby walki nie sędziowali sami Afrykanie. Wierzymy, że wszystko dobrze się skończy, Michał zdobędzie zielony pas WBC w piątkowy wieczór, a nazajutrz bezpiecznie wrócimy do Polski - zakończył promotor.

 

Już wcześniej Wasilewski informował, że jest bardzo niebezpiecznie, a na ulicach widać pełno ludzi z bronią...

 

Na zawodowych ringach Cieślak wygrał wszystkie 19 walk, w tym 13 przed czasem. Makabu ma na koncie 26 zwycięstw (24 KO) i dwie porażki. W przeszłości czempionem WBC w kategorii junior ciężkiej był Krzysztof "Diablo" Włodarczyk.

 

Kinszasa, dawna stolica Zairu, zasłynęła boksersko w 1974 roku, kiedy doszło tam do jednej z najsłynniejszych walk w historii, określanej jako "bójka w dżungli", w której Muhammad Ali pokonał George'a Foremana o mistrzostwo świata wszechwag.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie