Odpłatna rezerwacja w bazylice św. Marka. Pieniądze pójdą na konserwację

Świat
Odpłatna rezerwacja w bazylice św. Marka. Pieniądze pójdą na konserwację
Archiwum Polsat News
Na prace renowacyjne bazyliki potrzeba około 3 mln euro

Odpłatna rezerwacja zwiedzania bazyliki świętego Marka w Wenecji w wybranym terminie i numerowane bilety wstępu gratis - to zmiany zapowiedziane od wiosny. Pieniądze z rezerwacji zostaną przeznaczone na konserwację świątyni, która ucierpiała w wyniku powodzi.

Celem zmian, zaprezentowanych w lokalnej prasie, jest ograniczenie kolejek przy wejściu oraz tłoku w miejscu odwiedzanym co roku przez 5,5 miliona osób, czyli ok. 15 tysięcy dziennie.

 

Biletomat do kolejki

 

Nowy przygotowywany system przewiduje dwa sposoby rozwiązania problemu oblężenia budowli oraz usprawnienia zwiedzania. Można będzie odpłatnie zarezerwować w internecie zwiedzanie w wybranym terminie i godzinie przez grupy oraz turystów indywidualnych albo tego dnia pobrać z maszyny ustawionej na placu bezpłatny numerowany bilet wstępu - do czasu ich wyczerpania - a potem czekać na swoją kolej. W tym drugim przypadku godzina wejścia nie jest zagwarantowana - wyjaśniono.

 

ZOBACZ: Wenecja: szyby wokół bazyliki św. Marka mają chronić przed wysoką wodą. Nowatorski projekt

 

Na remont potrzeba 3 mln euro

 

Administrator dóbr bazyliki Pierpaolo Campostrini wyjaśnił w prasie, że dzięki rezerwacji za opłatą turyści zobaczą także dzieła sztuki, które obecnie można obejrzeć tylko kupując specjalny bilet.

 

Przywołując niedawną rekordowo wysoką wodę w Wenecji podkreślił: "Powódź z 12 listopada zmusiła nas do przemyślenia kwestii uregulowania wstępu do bazyliki, a z drugiej strony do zapewnienia funduszy na naprawę wyrządzonych wtedy szkód". Na pilne prace konserwacyjne w miejscach, w których stała woda, potrzeba ok. 3 mln euro.

 

ZOBACZ: Burmistrz Wenecji do turystów: przyjeżdżajcie, miasto żyje

 

Jednocześnie zapewniono, że niezależnie od zmian zasad wstępu dla turystów zawsze otwarte będą drzwi dla wiernych, którzy chcą tam wejść na modlitwę.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie