Remontowali dom, odkryli karabin i skrzynię z amunicją

Polska
Remontowali dom, odkryli karabin i skrzynię z amunicją
KPP Ostrzeszów
Amunicja do broni maszynowej znajdowała się w metalowej skrzyni, którą zakopano w jednym z pomieszczeń

Podczas prac budowlanych we wsi Salomony (woj. wielkopolskie) właściciel terenu znalazł skrzynię z amunicją do broni maszynowej. Amunicja była doskonale zakonserwowana i jej stan pozwalał na jej użytek. Zabezpieczający teren saperzy, natrafili dzień później na karabin Garand M1 - pierwszy egzemplarz, który znaleziono w Polsce.

Amunicja z czasów II wojny światowej do broni maszynowej znajdowała się w metalowej skrzyni, którą zakopano w jednym z pomieszczeń gospodarczych we wsi Salomony (gm. Czajków).

 

Amunicja zachowała się w doskonałym stanie


Właściciel posesji przystąpił w ubiegłym tygodniu do prac budowalnych w jednym z pomieszczeń gospodarczych. Po wykopaniu metalowej skrzyni, w której znajdowała się amunicja, powiadomił policję.

 

ZOBACZ: Wrak bombowca znaleziony w lesie na Śląsku. W środku kości ludzkie i fragmenty mundurów


Amunicja do karabinu maszynowego Browning M1919 została przed zakopaniem bardzo dokładnie zakonserwowana i pomimo upływu lat zachowała się w bardzo dobrym stanie technicznym. - Można by rzec, że w stanie do dalszego użytku - przekazali policjanci z policji w Ostrzeszowie, którzy pierwsi pojawili się na miejscu.

 

Amunicja została bardzo dokładnie zakonserwowana zanim została zakopanaKPP Ostrzeszów
Amunicja została bardzo dokładnie zakonserwowana zanim została zakopana

ZOBACZ: Arsenał broni w gołębniku. 35-latek zatrzymany przez policję

 

Do wsi Salomony sprowadzono patrol saperski z Brzegu. Żołnierze zabezpieczyli amunicję, a sprawdzając teren natrafili na kolejne przedmioty pochodzące z okresu II wojny światowej.

 

Amerykański samopowtarzalny karabin Garand M1


Wśród nich była broń, która w znacznym stopniu uległa rozkładowi, szczególnie w części drewnianej. W całości zachowała się lufa.

 

Portal zwiadowcahistorii.pl ustalił, że to pierwszy znaleziony w Polsce egzemplarz karabinu samopowtarzalnego kalibru 7,62 mm konstrukcji amerykańskiej Garand M1. Znaleziono również kolejne sztuki amunicji. Łącznie wykopano 313 szt. amunicji strzeleckiej.

 

Broń w znacznym stopniu uległa rozkładowi, szczególnie w części drewnianej. W całości zachowała się lufaKPP Ostrzeszów
Broń w znacznym stopniu uległa rozkładowi, szczególnie w części drewnianej. W całości zachowała się lufa

 

Skonstruowany przez Johna C. Garanda karabin przyjęto na uzbrojenie w 1936 r. Znajdowały się na uzbrojeniu armii amerykańskiej do 1957, kiedy - po wprowadzeniu nowej amunicji (nabój 7,62 mm NATO) - został zastąpiony przez karabin M14.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie