Inwazja jadowitych skorpionów w Brazylii

Świat
Inwazja jadowitych skorpionów w Brazylii
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/41330
Ukąszenia skorpiona choć bardzo bolesne, w 95 proc. przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka. 

Największe miasta Brazylii m.in. 12-milionowe Sao Paulo i 6-milionowe Rio de Janeiro stały się celem wielkiej inwazji skorpionów. Spośród wielu gatunków skorpionów cztery stanowią ze względu na swój jad zagrożenie dla życia człowieka.

- Całe Sao Paulo walczy z ofensywą tych jadowitych stworzeń - ostrzegł w czwartek Instytut Butantan w tym mieście, który pracuje nad udoskonaleniem szczepionki przeciwko jadowi skorpiona.

 

Dwunastokrotny wzrost ukąszeń

 

Brazylijscy eksperci przypisują dwunastokrotny wzrost liczby ukąszeń i przypadków zgonów wśród ludności brazylijskich miast w latach 2000-2018 od jadu skorpiona "żywiołowej ekspansji" wielkich miast. Chodzi o budowę nowych domów i osiedli mieszkalnych na terenach podmiejskich nieprzygotowanych do tego rodzaju zabudowy. Sprzyja to inwazji karaluchów, pająków i koników polnych, które stanowią główny pokarm skorpionów.

 

ZOBACZ: Wrócili z wakacji, a w bagażu… żywy skorpion. Pracowity weekend warszawskiego Ekopatrolu

 

W 2018 r. zanotowano w miastach Brazylii ponad 156 tys. przypadków ukąszeń człowieka przez skorpiona i 94 zgony w ich następstwie, tj. przeszło sześciokrotnie więcej niż w roku 2000.

 

Cztery gatunki zagrażają życiu

 

Spośród wielu gatunków skorpionów jedynie cztery stanowią ze względu na swój jad zagrożenie dla życia człowieka. Są to brunatny skorpion Tityus Bahiensis, czarny skorpion Tityus Obscurus występujący na terenach Amazonii, żółty Tityus Stigmurus żyjący w północno-wschodniej Brazylii i żółty Tityus Serrulatus.

 

ZOBACZ: Pasażera United Airlines ukąsił w samolocie skorpion

 

Na szczęście, jak zapewniają brazylijscy lekarze specjaliści, ukąszenia skorpiona choć bardzo bolesne, w 95 proc. przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie