Rakotwórcza substancja w kaszy gryczanej. Znana sieć wycofuje produkt

Polska
Rakotwórcza substancja w kaszy gryczanej. Znana sieć wycofuje produkt
Polsat News
Wycofanie produktu związane jest z wynikiem badań laboratoryjnych

Selgros Cash&Carry wycofuje ze sprzedaży dwie partie kaszy gryczanej z powodu wykrycia groźnej dla zdrowia substancji. Osoby posiadające w swoim domu wskazany przez sieć produkt, nie powinny go spożywać, proszone są też o zwrot towaru do sklepu.

Chodzi o produkt: TOPSELLER XXL Kasza gryczana prażona 5 kg firmy  Selgros Cash&Carry.

  • seria: 08.10.19B/PL data ważności 01.2021
  • seria: 06.11.19B/PL data ważności 02.2021

Przekroczony poziom Ochratoksyny A

 

Jak podano w komunikacie, wycofanie produktu związane jest z wynikiem badań laboratoryjnych, w których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu Ochratoksyny A w produkcie oznaczonym numerem partii 09.10.19B/PL z datą minimalnej trwałości 01.2021.

 

Wycofanie produktu związane jest z wynikiem badań laboratoryjnychgis
Wycofanie produktu związane jest z wynikiem badań laboratoryjnych

 

 

"W związku z powyższym, jeśli jesteście Państwo w posiadaniu ww. produktu, prosimy o wycofanie go ze sprzedaży/obrotu oraz o kontakt z halą Selgros, w której produkt został zakupiony w celu dokonania zwrotu"- głosi treść oświadczenia.

 

Kasza z pestycydami 

 

Niedawno kaszę gryczaną wycofał ze swoich sklepów Lidl, ponieważ produkt zawierał pestycydy.  

 

ZOBACZ: Niebezpieczny pestycyd w kaszy gryczanej. Lidl już wycofał ją ze sprzedaży

 

Decyzja Lidla zapadła w  odpowiedzi na niepokojące wyniki raportu FoodRentgen i Fundacji Konsumentów z wynikami badań 10 kasz gryczanych z polskich sklepów na obecność glifosatu - najpopularniejszego składnika aktywnego herbicydów (środków do zwalczania chwastów w uprawach). Wykryto go w aż 40 proc. produktów.

 

Glifosat zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka nieziarniczego. Przypisuje mu się również negatywny wpływ na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, autyzm, chorobę Alzheimera, depresję, chorobę Parkinsona oraz choroby wątroby. 

 

Spośród badanych kasz wynik pozostałości glifosatu na poziomie 0,1 mg/kg (określony w rozporządzeniu UE) przekroczyły Cenos Kasza gryczana biała 400g, Janex Kasza gryczana prażona 1kg, Risana Kasza gryczana prażona 400 g i Kuchnia Lidla Kasza gryczana 400g i nieznacznie Melvit Premium Kasza gryczana prażona 400g. 

 

Przedstawiciel Lidla w rozmowie z "Portalem Spożywczym" poinformował, że produkt został wycofany z oferty sklepu. - Po otrzymaniu informacji na temat kaszy gryczanej natychmiast poprosiliśmy naszego dostawcę o przedstawienie jego stanowiska w tej sprawie  -powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communication Lidl Polska.

 

Główny Inspektorat Sanitarny zapowiedział "niezwłoczne podjęcie działań". Pełny raport dostępny jest tutaj.

emi/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie