Wiceminister rodziny: niewykluczone, że "500 plus" będzie wyższe

Biznes
Wiceminister rodziny: niewykluczone, że "500 plus" będzie wyższe
Polsat News
Program "500 plus" istnieje od 2016 r. Świadczenie wypłacane w jego ramach nie było jeszcze podwyższane

- Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na "500 plus" to nie można tego wykluczyć - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Mogłaby być to odpowiedź rządu na coraz wyższe ceny w sklepach. Zdaniem Szweda, jeżeli doszłoby do podwyżki świadczenia, nastąpiłaby po pewnym czasie.

W grudniu ceny w Polsce wzrosły średnio o 3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2018 r. - wynika z danych Eurostatu dotyczących poziomu inflacji. To jeden z najwyższych wyników w Unii Europejskiej.

 

Nasz kraj w tym samym zestawieniu wyprzedziły Niemcy (inflacja 4,1 proc.), Rumunia (4 proc.), Słowacja (3,2 proc.), Czechy (3,2 proc.) i Bułgaria (3,1 proc.). Średnia unijna wyniosła 1,6 proc.

 

 

Ceny idą w górę. Czy wzrośnie także 500 plus?

 

W tym kontekście "Super Express" zapytał Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, czy rząd zastanawia się nad podwyższeniem "500 plus" o sto złotych.


ZOBACZ: Dotacje na panele fotowoltaiczne. Szczegóły programu "Mój Prąd"

 

- Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na "500 plus", to nie można tego wykluczyć - odpowiedział. 

 

Szwed dodał, że "trzeba być cierpliwym" w czekaniu na ewentualną podwyżkę. 

 

Program "500 plus" nie od początku na każde dziecko

 

Program "500 plus" był jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości w wyborach w 2015 r.: prezydenckich i parlamentarnych.

 

ZOBACZ: E-recepty już obowiązkowe. Sprawdź, jak z nich skorzystać

 

Od 1 kwietnia 2016 r. do 30 czerwca 2019 r. przysługiwało na drugie i kolejne dzieci w rodzinie (poza kilkoma wyjątkowymi sytuacjami). 

 

W ówczesnych kampaniach wyborczych PiS zapewniało, że "500 plus" będzie wypłacane na każde dziecko. Takie rozwiązanie ostatecznie wprowadzono w połowie ubiegłego roku. 

wka/prz/ se.pl, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze