Nowy szef ABW. Kto zastąpi Pogonowskiego?

Polska
Nowy szef ABW. Kto zastąpi Pogonowskiego?
Polsat News
Obecnie szefem ABW jest Piotr Pogonowski

Rezygnacja szefa ABW Piotra Pogonowskiego była planowana, a jej powody są osobiste - poinformował w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Nowym szefem ABW ma zostać jego dotychczasowy zastępca Krzysztof Wacławek.

W środę sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek o zmianę na stanowisku szefa ABW.

 

"Procedurę rozpoczęto w związku z rezygnacją złożoną przez szefa ABW prof. Piotra Pogonowskiego. Nowym szefem ABW ma zostać dotychczasowy zastępca szefa Krzysztof Wacławek. Rezygnacja prof. Pogonowskiego była planowana już wcześniej i wynikała z przyczyn osobistych" - napisał Żaryn w komunikacie.

 

Także przewodniczący sejmowej speckomisji Waldemar Andzel (PiS) powiedział, że rezygnacja Pogonowskiego jest dobrowolna, a zmiana to "nic niespodziewanego".

 

Żaryn zaznaczył, że dotychczasowy zastępca szefa ABW ma "duże doświadczenie zawodowe w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz interesów ekonomicznych państwa". 

 

ZOBACZ: Jacek Międlar zatrzymany przez ABW. "Broń długa, wyłamana furtka"

 

Piotr Pogonowski kierował ABW od listopada 2015 r. jako pełniący obowiązki jej szefa. W lutym 2016 r. objął funkcję szefa.

 

Zastępca Pogonowskiego Krzysztof Wacławek został wiceszefem ABW w marcu 2019 r. W agencji pełnił funkcję m.in. Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych. Wcześniej był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, pracował też w NIK.

 

Szefów ABW i AW powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium do spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów i sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych.

 

ac/prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze