Palił w piecu podkładami kolejowymi. Były nasączone rakotwórczymi substancjami

Polska
Palił w piecu podkładami kolejowymi. Były nasączone rakotwórczymi substancjami
Straż Miejska Zawiercie/Pxhere
Drewniane podkłady kolejowe mają według prawa status odpadów niebezpiecznych, ponieważ są nasączone silnie toksycznymi i rakotwórczymi substancjam

Mieszkaniec Zawiercia palił w piecu podkładami kolejowymi. Straż miejska ukarała go mandatem. Nasączone rakotwórczymi substancjami drewniane podkłady kolejowe z remontowanych linii PKP powinny być utylizowane, jednak od lat trafiają do sprzedaży jako opał. Ekolodzy od dawna zabiegają o "kontrolę procedur i praktyk gospodarowania odpadem niebezpiecznym".

Kontrola strażników miejskich z Zawiercia (woj. śląskie) miała miejsce w jednej z dzielnic usytuowanych na obrzeżach miasta. Za palenie niebezpiecznymi odpadami grozi mandat do 500 zł. 

 

Drewniane podkłady kolejowe mają, według prawa, status odpadów niebezpiecznych, ponieważ są nasączone silnie toksycznymi i rakotwórczymi substancjami. 

 

 

W internecie wciąż można znaleźć oferty sprzedaży podkładów

 

Ekolodzy od lat zabiegają o "kontrolę procedur i praktyk gospodarowania odpadem niebezpiecznym". Utylizacją podkładów mogą się zajmować wyłącznie firmy posiadające specjalistyczne uprawnienia, jednak podkłady pochodzące z remontów linii kolejowych PKP często pojawiają się w sprzedaży dla klientów indywidualnych i wykorzystywane są jako opał. Oferty wciąż można znaleźć na portalach ogłoszeniowych. 

 

ZOBACZ: W warsztacie ciepło, a piec odcięty od gazu. Działał za to system na zużyty olej silnikowy

 

Aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i Warszawy bez Smogu zorganizowali w 2018 r. happening przed ministerstwem środowiska. Domagali się "kontroli procedur i praktyk gospodarowania odpadem niebezpiecznym - podkładami kolejowymi".

 

PLK zapewniają: trafiają wyłącznie do uprawnionych podmiotów

 

Polskie Linie Kolejowe zapewniały wówczas w komunikacie, że "przestrzegają zasad postępowania z podkładami zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o odpadach".

 

"Podkłady są wykorzystywane tylko jako element toru. Jeśli stają się odpadem, PLK przekazują je wyłącznie do uprawnionych podmiotów posiadających specjalne zezwolenia" - podkreśliły PLK. 

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie