Borys: ostre słowa prezydenta Dudy przypominają mi jak Goebbels mówił o sędziach

Polska
Borys: ostre słowa prezydenta Dudy przypominają mi jak Goebbels mówił o sędziach
Polsat News

- Prezydent Duda jest dziś w mniejszości, która wydała wojnę polskim sędziom. Te ostre słowa przypominają mi to, co wydarzyło się w 1934 r., jak Goebbels mówił o sędziach, ich eliminowaniu, jak ich atakował - ocenił w "Polityce na Ostro" Piotr Borys (Koalicja Obywatelska). - Mówię to z pełną świadomością - podkreślił gość Agnieszki Gozdyry.

- Prezydent stanął po stronie dziwnej wojny i ataku na polskich sędziów. Analogie są bardzo proste, to wydanie wojny demokracji i zasadom praworządności. Prezydent Polski na finale swojej kadencji powinien jednać Polaków a nie dzielić. Te słowa są drastyczne, wywołanie takiego konfliktu może go kosztować pozbawieniem prezydentury - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej. 
 
Wideo: "Prezydent stanął po stronie dziwnej wojny i ataku na polskich sędziów"
  
 
- Powinniśmy być dalecy od mocnych porównań. Jeżeli coś porównamy do Hitlera, to zaraz przegramy w internecie. Odłóżmy takie duże porównania na bok, ale to co mówił Duda i to w jaki sposób mówił jest skandaliczne. Coś mu się już zupełnie pomieszało. Używa retoryki agresji i strachu, mówi "oczyścimy Polskę" - powiedziała Hanna Gill-Piątek (Nowa Lewica).
 
"Gra o wysoką stawkę"
 

- Gra toczy się o wysoką stawkę - ocenił Cezary Wąsik (Solidarna Polska).

- A o jaką? - pytała Agnieszka Gozdyra. 

- O taką, że przez 30 lat polskie sądownictwo się nie oczyściło - wyjaśnił Wąsik.

- Chodzi o słownictwo czy wygranie wyborów? - dopytywała prowadząca. 

- Nikt nie mówi o wygraniu prezydentury. Prezydent ma prawo ocenić to, co działo się przez tyle lat. Prezydent jasno zauważył, że środowisko samo się nie oczyści - odparł. 

 

Andrzej Duda odniósł się w piątkowym przemówieniu do sprawy zmiany ustaw sądowych i protestów środowiska prawniczego przeciwko wprowadzaniu zmian. - Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - powiedział prezydent w Zwoleniu.

 

ZOBACZ: Duda: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce

 

W swoim przemówieniu stwierdził: - Tu jest Unia Europejska, tak! I bardzo się z tego cieszymy. Ale przede wszystkim tu jest Polska! - odnosząc się do zarzutów Komisji Weneckiej ws. osłabiania niezależności sądownictwa.

 
msl/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie