Szczerski: Stany Zjednoczone popierają decyzję Dudy o nieobecności w Jerozolimie

Świat
Szczerski: Stany Zjednoczone popierają decyzję Dudy o nieobecności w Jerozolimie
PAP/Leszek Szymański
Na zdjęciu prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce.

Strona amerykańska negatywnie odebrała decyzję organizatorów konferencji w Jerozolimie o niedopuszczeniu do głosu prezydenta Andrzeja Dudy i rozumie jego decyzję, by nie brać w niej udziału - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski poinformował o "bardzo jasnym niezadowoleniu, czy wręcz oburzeniu" władz USA z faktu nieudzielenia głosu polskiemu prezydentowi podczas Światowego Forum Holokaustu, które ma się odbyć 23 stycznia w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Mamy wyraźne poparcie dla prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nieobecności w Jerozolimie - zastrzegł polityk.

 

ZOBACZ: Spychalski: będzie spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Izraela

 

- Myślę, że możemy spodziewać się dobrego wystąpienia wiceprezydenta (USA) Mike’a Pence’a podczas obchodów w Jerozolimie - oświadczył prezydencki minister.


Dodał, że amerykańskiej delegacji na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, które odbędą się 27 stycznia w Polsce, przewodzić będzie minister skarbu Steve Mnuchin.

 

Przebywający w amerykańskiej stolicy Szczerski wraz z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem w piątek rozmawiali w Białym Domu m.in. z Jaredem Kushnerem, zięciem oraz doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie