"Masywne obrażenia głowy". Są wyniki sekcji noworodka z Płońska. Policja szuka matki

Polska
"Masywne obrażenia głowy". Są wyniki sekcji noworodka z Płońska. Policja szuka matki
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Polsat News
Wstępnie ustalono, że po urodzeniu noworodek żył od pół godziny do dwóch godzin.

Pełne wyniki sekcji zwłok noworodka, którego zwłoki znaleziono w połowie grudnia 2019 r. w sortowni odpadów komunalnych w Płońsku (Mazowieckie), powinny być znane za mniej więcej miesiąc. Policja nadal poszukuje matki dziecka i apeluje o pomoc w ustaleniu jej tożsamości.

- Szczegółowych przyczyn zgonu jeszcze nie mamy. Matki dziecka dotychczas nie ustalono – powiedziała we wtorek prokurator rejonowa w Płońsku Ewa Ambroziak. Jak dodała, kompleksowy protokół z przeprowadzonej jeszcze w grudniu zeszłego roku sekcji zwłok noworodka powinien być gotowy za mniej więcej miesiąc.

 

Urodził od 30 minut do 2 godzin

 

- Wstępnie ustalono, że po urodzeniu noworodek żył od pół godziny do dwóch godzin. U dziecka stwierdzono masywne obrażenia głowy, przy czym na razie trudno określić ich pochodzenie. Mogły powstać zarówno na skutek działania maszyn w sortowni, jak również w wyniku świadomego działania osób trzecich – zaznaczyła prokurator Ambroziak.

 

Przyznała, że wstępne ustalenia śledztwa wskazują, że noworodek, którego zwłoki odkryli pracownicy sortowni odpadów komunalnych w Płońsku, został wrzucony do kontenera na śmieci w tym mieście. Wykluczono tym samym wcześniejszą wersję, że dziecko mogło trafić do sortowni w kontenerze z którejś z pobliskich miejscowości.

 

Apel o pomoc w ustaleniu matki dziecka

 

Zwłoki noworodka pracownicy sortowni odpadów Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Płońsku odkryli rano 16 grudnia 2019 r.

 

Ustalono wówczas, że zostały tam przywiezione w jednym z 15 kontenerów z odpadami - tego dnia trafiło tam 14 takich kontenerów z Płońska i jeden spoza tego miasta. Wtedy też płońska Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo z art. 149 Kodeksu karnego, który mówi, że matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dotychczas przesłuchano m.in. pracowników PGK i dowożących tam kontenery z odpadkami.

 

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku, powołując się na opinię położnika, który przeprowadził oględziny zwłok tuż po ich odkryciu, płońska Prokuratura Rejonowa podawała, że 30-tygodniowy noworodek płci męskiej urodził się prawdopodobnie żywy, przypuszczalnie kilka bądź kilkanaście godzin przed znalezieniem jego zwłok.

 

ZOBACZ: Ciało noworodka w sortowni śmieci w Płońsku. Są wyniki sekcji zwłok

 

Tuż po odkryciu zwłok noworodka Komenda Powiatowa Policji w Płońsku apelowała do osób mogących mieć wiedzę na temat matki dziecka lub dane, które mogą pomóc w ustaleniu jej personaliów, o przekazywanie takich informacji. Ostatnio ponowiła apel, gwarantując anonimowość. Informacje można kierować pod numery telefonów: 23 662 15 00 albo 23 662 15 50, ewentualnie 997 i 112; można je także przekazać pocztą elektroniczną: kppplonsk@ra.policja.gov.pl albo bezpośrednio do płońskiej Prokuratury Rejonowej.

 

"Nasz apel jest wciąż aktualny. Nadal poszukujemy matki dziecka" - powiedziała we wtorek rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Płońsku podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie