WOŚP idzie na rekord. Sprawdź, ile jest już na koncie

Polska
WOŚP idzie na rekord. Sprawdź, ile jest już na koncie
PAP/Marcin Obara

Jerzy Owsiak podsumował w poniedziałek 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na konferencji prasowej poinformował, że deklarowana kwota tegorocznego finału to 115 362 894 zł, a w tym momencie na koncie fundacji jest 15 461 752 zł. Ostateczną kwotę zbiórki poznamy 8 marca.

W niedzielę w Polsce i w kilkunastu krajach za granicą odbył się 28. finał WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach. Sztaby i wolontariusze - których było prawie 120 tys. - byli w niemal każdym zakątku Polski. Zebrane pieniądze mają być przekazane na "polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". 

 

Za granicą sztaby WOŚP powołano m.in. w Anglii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Belgii, USA i Australii. W tym ostatnim kraju WOŚP zbierała pieniądze na pomoc w walce z pożarami, które wybuchają tam od października zeszłego roku. 

 

Ostateczną kwotę zbiórki poznamy 8 marca

 

Podsumowując 28. finał WOŚP Jerzy Owsiak poinformował, że deklarowana kwota zebrana w tym roku to 115 362 894 zł, a w tym momencie na koncie jest 15 461 752 zł. Deklarowana kwota jest wyższa o ponad 23 mln zł od tej sprzed roku (ponad 92 mln zł).

 

Owsiak zaznaczył jednocześnie, że 28. finał WOŚP zostanie rozliczony 8 marca i wtedy zostanie podana ostateczna kwota, jaką zebrano. 

 

 

Prezes Fundacji WOŚP zaznaczył, że liczenie pieniędzy wciąż trwa. - Bez względu na to, czy zbierzemy więcej, czy mniej niż rok temu, ta jesteśmy pewni sumy deklarowanej - powiedział Owsiak. Przypomniał jednocześnie, że WOŚP wciąż gra i nadal trwają licytacje.

 

Wideo: Deklarowana kwota zbiórki jest o 23 mln wyższa niż ta sprzed roku

 

  

 

Owsiak chce debaty o służbie zdrowia

 

Na poniedziałkowej konferencji Owsiak zaapelował również do rządzących. - Finał (...) także mówił o tym, że wiemy o tragicznym stanie w polskiej służbie zdrowia - mówił Owsiak. - Z tego miejsca także apeluję do pana premiera, pana ministra zdrowia, pana prezydenta - powinniśmy odbyć debatę narodową. Nie musimy w nim brać udziału, to wy zawiadujecie naszymi pieniędzmi, naszymi podatkami, i to państwo powinniście natychmiast rozmawiać z nami, z narodem, na temat zapaści w służbie zdrowia - powiedział.

 

ZOBACZ: Jaśkowiak: podczas zbierania pieniędzy na WOŚP noszę kamizelkę kuloodporną

 

Jak wyliczał, w polskiej służbie zdrowia brakuje ok. 60 tys. lekarzy i 100 tys. osób z personelu medycznego. Ocenił także, że tej sytuacji nie da się załatwić w ciągu sekundy, ani nie załatwią tego także pieniądze. - To jest zapaść systemowa - zaznaczył.

 

Podziękował wszystkim, którzy byli w niedzielę z WOŚP, w tym: wolontariuszom, sztabom oraz samej fundacji WOŚP. Dziękował także marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu za to, że zgodził się zorganizować debatę nt. służby zdrowia.

 

Licytacje

 

Wśród przedmiotów wystawionych na licytacje wspierające WOŚP były m.in. replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, kolacja z Robertem Lewandowskim, sukienka od Roksany Węgiel, kurtka w której Bogusław Linda wystąpił w filmie "Psy". Można również licytować dary przekazane przez ambasadorów Chin, Francji, Irlandii, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i Palestyny.

 

ZOBACZ: "Światełko do Nieba". W Gdańsku "Sound of Silence" dla Pawła Adamowicza

 

28. finał WOŚP zakończył się tradycyjnym happeningiem "światełko do nieba". Światełko rozpoczęło się w Gdańsku, później przeniosło się na pl. Bankowym w Warszawie. W Gdańsku miało charakter wyjątkowy, poświęcono je bowiem zamordowanemu przed rokiem prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi.

pgo/ml/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie