WOŚP 2020. Trwa Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Polska
WOŚP 2020. Trwa Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Polsat News
Hasło tegorocznego finału to "Wiatr w żagle".

W Polsce i w kilkunastu krajach za granicą w niedzielę trwa 28. finał WOŚP. Do godz. 16 zebrano ponad 25,6 mln zł. 120 tys. wolontariuszy zbiera pieniądze, które mają być przekazane na "polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Hasło tegorocznego finału to "Wiatr w żagle".

"Gramy, robimy swoje, staramy się nikomu nie przeszkadzać. Celebrujmy to, cieszmy się tym" - mówił szef WOŚP Jerzy Owsiak w piątek podczas konferencji zapowiadającej 28. finał.

 

ZOBACZ: Nowy rekord WOŚP. Zebrano ponad 175,9 mln zł

 

WOŚP w tym roku działa w 1760 sztabach. Sztaby i wolontariusze - których jest prawie 120 tys. - są w niemal każdym zakątku Polski.

 

Za granicą sztaby WOŚP powołano m.in. w Anglii, Irlandii, Niemczech, Holandii, Belgii, USA i Australii. W tym ostatnim kraju WOŚP zbiera pieniądze na walkę z pożarami, które wybuchają tam od października zeszłego roku.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyPAP
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

"Światełko do Nieba"

 

- Poprosiłem ich, żeby zbierali pieniądze dla siebie - nie zmieni to oblicza tragedii, ale na pewno pomoże. Po koncercie Renaty Przemyk rozwiesimy wielką flagę Australii i odsłuchamy hymnu australijskiego. Pokażmy Australijczykom, że jesteśmy z nimi solidarni. Wiemy, że nie tylko mierzą się z żywiołem, ale będą musieli również odbudować swoje domy - mówił Owsiak.

 

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyPolsat News
28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

Kolacja z Robertem Lewandowskim

 

Wśród przedmiotów wystawionych na licytacje wspierające WOŚP są m.in. replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk, kolacja z Robertem Lewandowskim, sukienka od Roksany Węgiel, kurtka, w której Bogusław Linda wystąpił w filmie Władysława Pasikowskiego "Psy", oryginalna partytura Zbigniewa Wodeckiego czy kolacja z Mikiem Tysonem.  

 

WIDEO: relacja reporterki Polsat News:

  

 

Kulminacyjnym wydarzeniem finału jest co roku happening "Światełko do Nieba". W tym roku Owsiak zapowiedział, że nie będą to, jak wcześniej fajerwerki, lecz widowisko świetlne. Światełko rozpocznie się o godz. 20 z Gdańska, by potem przenieść się na pl. Bankowym w Warszawie, gdzie jest centrum stołecznego finału WOŚP.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej PomocyPolsat News
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

Po północy zostaną podane wstępne wyniki tegorocznej zbiórki. Według danych organizatora, w ciągu 27 finałów WOŚP zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,1 mld zł.

las/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie