Sklepy, które będą otwarte w tę niedzielę

Biznes
Sklepy, które będą otwarte w tę niedzielę
Pixnio
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności

W tym miesiącu handlowa niedziela przypadnie 26 stycznia i będzie pierwszą z siedmiu handlowych w tym roku. W niedzielę 12 stycznia, otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Pozostałe sklepy będą zamknięte.

Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

 

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

 

ZOBACZ: Nowe promocje przez zakaz handlu w niedzielę. "Wyprzedaż może trwać cały rok"

 

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

 

"Solidarności" i PIP: prawo powinno być zaostrzone

 

Nie jest wykluczone, że ograniczeń dla handlu w niedziele może pojawić się więcej. O zaostrzenie prawa apeluje bowiem "Solidarność". Chce ograniczeń dla sklepów, które mają status placówek pocztowych.  

 

Według "Solidarności", "obchodzenie prawa przez niektóre sieci jest niebezpieczne, worek się rozsypał i może to skutkować tym, że ustawa będzie jeszcze bardziej dziurawa".

 

O możliwości rozważenia zmian w ustawie z 10 stycznia 2018 r. mówi również Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Inspekcja uważa, że należałoby przepisy sformułować tak, aby typowe placówki handlowe, które korzystają z wyłączenia spod zakazu handlu z uwagi na posiadany status placówki pocztowej, czy sklepy sprzedające głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale posiadające w swoim asortymencie także wyroby tytoniowe, nie mogły prowadzić handlu w dni objęte zakazem handlu. To mogłoby oznaczać, że w niedziele zamknięte byłby również stacje benzynowe.

grz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze