W pięciu województwach rozpoczynają się ferie zimowe

Polska
W pięciu województwach rozpoczynają się ferie zimowe
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Sunganga
Od roku szkolnego 2003/2004 terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie

W pięciu województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 11 stycznia a 23 lutego.

Ferie zimowe przewidziane są w czterech terminach. Pierwsi - od 11 do 26 stycznia - będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

 

Od 18 stycznia do 2 lutego ferie będą mieli uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

ZOBACZ: Tylko tydzień do ferii dla pięciu regionów. Potem wolne dla uczniów z kolejnych województw

 

Od 25 stycznia do 9 lutego odpoczną od szkoły uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

 

Ostatni - od 8 do 23 lutego - odpoczywać będą uczniowie w województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

 

Następna przerwa w nauce - z okazji Świąt Wielkanocnych - potrwa od 9 do 14 kwietnia.

 

Rozporządzenie minister edukacji 

 

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

 

ZOBACZ: "Perspektywy 2020". Sprawdź najlepsze licea i technika w Polsce

 

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

 

Z tej reguły są wyłączone tylko województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego.

 

Dzieci, które korzystają w szkole z wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym, mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola - na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.

 

Oddział przedszkolny w szkole działa zgodnie z przepisami o przedszkolach publicznych, więc do jego organizacji nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia, w którym ustalono terminy ferii i przerw świątecznych. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie