Księżna Meghan wróciła do Kanady. "Do syna Archiego"

Świat
Księżna Meghan wróciła do Kanady. "Do syna Archiego"
PAP/EPA/TOBY MELVILLE / POOL
Para książęca w środę niespodziewanie ogłosiła zamiar częściowego wycofania się z roli członków rodziny królewskiej.

Księżna Meghan, żona brytyjskiego księcia Harry'ego, wróciła do Kanady, aby być z ich synem Archiem - potwierdziła w piątek jej rzeczniczka. Para książęca w środę niespodziewanie ogłosiła zamiar częściowego wycofania się z roli członków rodziny królewskiej.

Harry i Meghan spędzali w Kanadzie święta Bożego Narodzenia. Po powrocie do Wielkiej Brytanii dziękowali ambasadorowi tego kraju za "niewiarygodne" przyjęcie, którego doświadczyli. Będąca obywatelką USA Meghan Markle mieszkała przez kilka lat w Kanadzie, gdy grała w serialu "Suits", i nazywała ten kraj "swoim drugim domem".

 

ZOBACZ: Meghan i Harry odchodzą z brytyjskiego dworu. Królowa zaskoczona

 

Tymczasem rodzina królewska próbuje znaleźć rozwiązanie sytuacji, w której postawiona została przez oświadczenie pary. W czwartek wieczorem źródła w Pałacu Buckingham ujawniły, że królowa Elżbieta II w porozumieniu z następcą tronu księciem Karolem oraz jego starszym synem, księciem Williamem, poleciła wysokim rangą członkom personelu znalezienie praktycznego rozwiązania sytuacji oraz że celem jest wypracowanie rozwiązania w ciągu najbliższych dni, a nie tygodni.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” - The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)

 

Mają pracować na rzecz fundacji

 

W środę wieczorem książę Harry - wnuk Elżbiety II i młodszy syn Karola - oraz księżna Meghan niespodziewanie ogłosili na Instagramie, że zamierzają zrezygnować z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej, zamierzają sami się utrzymywać oraz planują dzielić czas pomiędzy Wielką Brytanię a Amerykę Północną. Ich głównym zajęciem ma być obecnie fundacja charytatywna.

 

W wydanym tego samego wieczora oświadczeniu Pałacu Buckingham napisano: "Rozumiemy ich pragnienie, aby przyjąć inne podejście, ale są to skomplikowane kwestie, które będą wymagały czasu". Według źródeł w Pałacu Buckingham para nie konsultowała tego kroku z nikim z rodziny królewskiej, a wielu jej członków poczuło się dotkniętych formą, w jakiej zostało to zakomunikowane.

 

Harry i Meghan spędzali w Kanadzie święta Bożego Narodzenia. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Harry i Meghan spędzali w Kanadzie święta Bożego Narodzenia.

 

Życie pod nieustanną obserwacją mediów

 

35-letni Harry i jego o trzy lata starsza żona od pewnego czasu wysyłali sygnały, że niezbyt dobrze odnajdują się w roli członków rodziny królewskiej. W październiku ubiegłego roku ujawnili, że życie pod nieustanną obserwacją mediów jest dla nich bardzo trudne. Harry, odnosząc się do doniesień medialnych o rozdźwięku między nim a jego starszym bratem, powiedział, że wraz z Williamem znajdują się na "innych ścieżkach".

 

Harry i Meghan spędzali w Kanadzie święta Bożego Narodzenia. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Harry i Meghan spędzali w Kanadzie święta Bożego Narodzenia.

 

Niespodziewane oświadczenie Harry'ego i Meghan pozostawiło wiele pytań bez odpowiedzi. Zadeklarowali oni wprawdzie, że zamierzają "kontynuować wypełnianie naszych obowiązków wobec Królowej, Wspólnoty Narodów i instytucji objętych patronatem", ale nie wiadomo, jaka miałaby być ich rola. Nie wiadomo np., czy zamierzają zrezygnować z tytułów Ich Królewskich Wysokości (HRH), które przysługują tylko wyższym rangą członkom rodziny.

 

Wycofanie się Harry'ego z obowiązków nie oznacza natomiast, że straci on miejsce w kolejce do tronu, choć prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek zostanie królem, i tak było niewielkie.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie