Wybuch wulkanu w Meksyku. Równie piękne, jak przerażające nagranie

Świat
Wybuch wulkanu w Meksyku. Równie piękne, jak przerażające nagranie
Reuters
Wulkan El Popo nazywany jest również "dymiącą górą"

Wulkan Popocatépetl (zwany też El Popo), jeden z najaktywniejszych w Meksyku, wybuchł w czwartek, wyrzucając z siebie lawę i wysoki na 3 kilometry słup popiołu. W wyniku erupcji nikt nie ucierpiał. Jej przebieg nagrały kamery zainstalowane w pobliżu krateru, a także satelita unoszący się nad Ziemią.

El Popo leży około 70 km od stolicy Meksyku, Mexico City. Jego czwartkowa erupcja była szesnastą od czasu odkrycia tych terenów przez Hiszpanów w 1. połowie XVI wieku. 

 

"Dymiąca góra" kolejny raz o sobie przypomniała

 

Nazwa Popocatépetl pochodzi z języka Azteków i oznacza "dymiącą górę". Nazwano go tak, ponieważ z jego krateru często wydobywają się chmury dymu, zwiastujące wybuch. 

 

ZOBACZ: Wybuch wulkanu w Nowej Zelandii. Wzrosła liczba ofiar

 

Podobnie było i tym razem - gdy z wnętrza wulkanu wypłynęła lawa, w górę uniósł się ciemny słup popiołu. Zarejestrowały to kamery zainstalowane na jego zboczach. 

 

WIDEO: Wybuch wulkanu El Popo

 

  

 

Zdjęcia z ziemi i z wysokości

 

Zaraz po wybuchu lokalne władze ogłosiły alert, lecz według informacji earthsky.org nikt nie został ranny. Unoszący się słup dymu fotografowali mieszkańcy oraz... satelita NOAA GOES 16. 

 

 

 

Od ponad 60 lat wulkan znajduje się w fazie stałej, wzmożonej aktywności. Największy w historii wybuch El Popo nastąpił w listopadzie 2003 r. Szczęśliwie, dwa dni przed erupcją, władzom udało się ewakuować wszystkie okoliczne domy. Pomogły w tym wcześniejsze ostrzeżenia naukowców. 

wka/ml/ polsatnews.pl, Reuters, earthsky.org
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie