Iran nie przekaże czarnych skrzynek Amerykanom. 176 osób zginęło w katastrofie ukraińskiego samolotu

Świat
Iran nie przekaże czarnych skrzynek Amerykanom. 176 osób zginęło w katastrofie ukraińskiego samolotu
PAP/EPA/Abedin Taherkenareh
Samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar

Na pokładzie samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA, który rozbił się w środę rano w pobliżu lotniska Teheran-Imam Khomeini w Iranie, znajdowało się 176 osób - poinformował premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk. Samolot leciał do Kijowa. Irańska telewizja państwowa podała, że odnaleziono obie czarne skrzynki maszyny. Iran podał, że nie przekaże rejestratorów lotu Amerykanom.

"Nie przekażemy czarnych skrzynek konstruktorowi (tj. Boeingowi - red.) i Amerykanom" - oświadczył szef irańskiego urzędu Ali Abedzadeh, cytowany przez agencję prasową Mehr.

 

Wcześniej o odnalezieniu obu rejestratorów parametrów lotu informowała irańska telewizja państwowa. Powołując się na przedstawiciela władz w Teheranie, stacja podała, że oba urządzenia są uszkodzone, ale uważa się, że nadal możliwe jest odzyskanie zapisanych na nich danych.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA, który rozbił się w środę w stolicy Iranu, Teheranie.

 

Katastrofa ukraińskiego samolotu w IraniePAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie

 

Kondolencje prezydenta

 

- Według wstępnych informacji przedstawiciela linii lotniczych Ukraine International Airlines 8 stycznia, po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini, samolot pasażerski linii UIA spadł niedaleko od lotniska - powiedział przedstawiciel MSZ Wasyl Kyryłycz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

- Według informacji, które wciąż są uściślane, pasażerowie tego rejsu i jego załoga zginęli - oświadczył. 

 

"Straszne wiadomości z Bliskiego Wschodu. Dziś rano po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini rozbił się samolot Międzynarodowych Linii Lotniczych (UIA) Ukrainy, który spadł na ziemię niedaleko od lotniska. Według wstępnych informacji wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zginęli" - napisał w serwisie Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

"Nasza ambasada sprawdza informacje o okolicznościach tragedii i uściśla listy ofiar. Moje szczere kondolencje rodzinom i bliskim wszystkich pasażerów i członków załogi" - oświadczył Zełenski.

 

WIDEO: w Iranie rozbił się ukraiński samolot

  

 

Kondolencje złożył na ręce władz Ukrainy papież Franciszek. Depeszę wystosował w imieniu papieża watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który napisał, że papież z "głębokim smutkiem" przyjął wiadomość o katastrofie samolotu, modli się za ofiary i składa kondolencje rodzinom oraz przyjaciołom tych, którzy zginęli.

 

"Dla wszystkich dotkniętych przez tę tragedię Jego Świątobliwość prosi o Boże błogosławieństwo siły i pokoju" - dodał kardynał Parolin.

 

Samolot spadł po starcie

 

- Po starcie z lotniska Imama Chomeiniego samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar - poinformował w środę rzecznik agencji lotnictwa cywilnego Reza Dżafarzadeh. 

 

Rzecznik dodał, że na miejscu katastrofy pracują już eksperci i śledczy w związku ze wszczęciem dochodzenia.

 

ZOBACZ: Katastrofa samolotu w Kazachstanie. Policjant uratował niemowlę

 

- Maszyna stoi w ogniu, ale wysłaliśmy już kilka ekip. Być może będziemy w stanie ocalić jakichś pasażerów - mówił wcześniej dla państwowej telewizji Pirhossein Koulivand, szef irańskiej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych.

 

 

W sieci są już zdjęcia z miejsca katastrofy.

 

 

Władze: problemy techniczne

 

Ambasada Ukrainy w Iranie poinformowała w środę, że katastrofa ukraińskiego samolotu pasażerskiego, do której doszło tego dnia w Teheranie, nie była aktem terroru. Jako przyczynę wskazano awarię silnika.

 

Według placówki bilet na lot wykupiło 168 osób. Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk informował wcześniej, że na pokładzie samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA, znajdowało się 176 osób, w tym 167 pasażerów oraz dziewięciu członków załogi.

 

Przedstawiciel Irańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Hasan Razaejfar, szef wydziału ds. badania wypadków lotniczych, przekazał w środę, że samolot nie sygnalizował awaryjnej sytuacji.

 

Początkowo informowano, że na pokładzie znajdowało się 180 osób. Później władze lotniska podały bardziej precyzyjne dane.

 

WIDEO: prezes międzynarodowych linii lotniczych Ukrainy Jewgienij Dykhne złożył kondolencje rodzinom ofiar

  

Agencja Reutera podawała wcześniej, że powodem katastrofy były problemy techniczne zaraz po starcie; ich natura nie jest jeszcze znana.

 

W internecie pojawiło się wideo, na którym widać, że przed katastrofą z maszyny wydobywały się płomienie. Pod koniec nagrania wykonanego z większej odległości widać silny rozbłysk i ognisty wybuch.

 

 

Z kolei ukraińska telewizja Piatyj Kanał zamieściła na Twitterze wideo ze zdjęciami z miejsca, gdzie znajduje się rozbita maszyna.

 

 

ZOBACZ: Katastrofa samolotu w USA. Są ofiary i ranni

 

Maszyna ma dobrą reputację

 

Reuters przypomina, że produkowany od późnych lat 90. Boeing 737-800 cieszy się reputacją dobrej maszyny w przeciwieństwie do nowocześniejszego modelu Boeing 737 MAX, którego egzemplarze były unieruchomione przez 10 miesięcy po dwóch głośnych katastrofach, do jakich doszło w ostatnich latach.

 

Tożsamość i narodowość pasażerów oraz załogi feralnego samolotu UIA nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo także, czy na pokładzie znajdowali się obywatele Polski.

pgo/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie