Niemcy wycofują żołnierzy z Iraku. Zostaną czasowo przeniesieni do Jordanii i Kuwejtu

Świat
Niemcy wycofują żołnierzy z Iraku. Zostaną czasowo przeniesieni do Jordanii i Kuwejtu
PAP/EPA/Gailan Haji
Decyzja ta jest uzasadniana oficjalnie "względami bezpieczeństwa".

Niemieckie ministerstwo obrony narodowej potwierdza czasowe przeniesienie 26 żołnierzy Bundeswehry z Iraku do Jordanii i Kuwejtu. Powodem jest zawieszenie misji szkolenia Irakijczyków przez niemieckich żołnierzy po zabiciu gen. Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds - poinformował korespondent Polsat News w Berlinie Tomasz Lejman.

- Szczegółowo obserwujemy sytuację w zakresie bezpieczeństwa. Nasza minister zobowiązała inspektora generalnego do ścisłej współpracy z dowództwem operacyjnym na miejscu, tak by w szybkim czasie mieli ocenę sytuacji. Dzięki temu wiemy co to wszystko oznacza dla bezpieczeństwa naszych żołnierzy. W chwili obecnej żołnierze nie opuszczają obozów, to bardzo istotne co mówię. Jeżeli zmieni się sytuacja co do bezpieczeństwa, jesteśmy zdolni do szybkiej reakcji - powiedział rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony Christian Thiels.

 

 

W liście skierowanym do komisji spraw zagranicznych niemieckiego parlamentu ministrowie informują, że około 30 żołnierzy stacjonujących w Bagdadzie i At-Tadżi zostanie "tymczasowo przeniesionych". Decyzja ta jest uzasadniana oficjalnie "względami bezpieczeństwa".

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone zaprzeczają doniesieniom Reutera i AFP: armia USA nie planuje wyjścia z Iraku

 

RFN gotowa nadal wspierać Irak

 

Kramp-Karrenbauer i Maas zapewniają jednocześnie, że RFN jest gotowa nadal wspierać Irak "o ile takie jest jego życzenie i pozwala na to sytuacja".

 

Rząd Niemiec ma zamiar wysłać swoich przedstawicieli do Bagdadu na konsultacje, żeby ustalić "jak strona iracka zamierza ułożyć relacje z międzynarodową koalicją walczącą z Państwem Islamskim".

 

Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji w niedzielę uchwalił rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w tym kraju wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym oddziałów amerykańskich. Ma to związek z zabiciem w zeszłym tygodniu na lotnisku w Bagdadzie przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

msl/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie