Ksiądz nazwał parafian "skąpcami". Przeprasza i mówi o "życiowym błędzie"

Polska
Ksiądz nazwał parafian "skąpcami". Przeprasza i mówi o "życiowym błędzie"
Zdjęcie ilustracyjne/pixabay/kisistvan
Ks. Ograbisz chciał zebrać prawie 30 tys. zł na drzwi do plebanii

Jednym należał się "wielki szacun, podziękowanie i ukłon", inni to "skąpcy i kpiarze" - tak jeszcze niedawno proboszcz parafii w Psarach dzielił wiernych, bo zebrał za mało pieniędzy na drzwi do plebanii. Skończyło się interwencją włocławskiej kurii i przeprosinami.

Ks. Grzegorz Ograbisz przed świętami w przykościelnej gablotce umieścił nietypowe ogłoszenie, w którym podsumował zbiórkę na drzwi do plebanii. Zebrał prawie 11 tys. zł, ale stwierdził, że to za mało. Celem proboszcza parafii w Psarach było 29 tys. 650 zł.

 

Ksiądz miał więc podzielić parafian - według ofiarności - na tych, którym należy się "Wielki Szacun, Podziękowanie i Ukłon" i tych, których ofiarność to "KPINA i SZYDERA z Ks. Proboszcza". 

 

"Dla wszystkich skąpców i kpiarzy wielkim ostrzeżeniem i zachętą do poprawy postępowania niech będą Słowa Pana Boga z ewangelii św. Łukasza, rozdział 12, wers 20" - napisał proboszcz.

 

"Lecz Bóg rzekł do niego: »Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, coś przygotował?«" - napisano we wskazanym fragmencie.

 

Wezwany do biskupa
 

Kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej ks. Artur Niemira poinformował, że o zbiórce proboszcza Ograbisza diecezja dowiedziała się z mediów.  "Następnie, do Kurii zaczęły także napływać informacje od parafian" - wyjaśnił. Jak dodał, proboszcz został wezwany do biskupa, żeby wyjaśnić sprawę.  

 

ZOBACZ: Ilu Polaków chodzi do kościoła? Episkopat podał dane


"Należy stwierdzić, że styl komentarza i język, jakim posłużył się Ksiądz Proboszcz, są niedopuszczalne i nie do przyjęcia. Posługiwanie się przy tym cytatem z Pisma Świętego dla obraźliwej oceny działania swoich parafian - nieewangeliczne i wysoce niestosowne. Na takie zachowania księdza nie może być zgody. Postawa Księdza Proboszcza z pewnością nie buduje wspólnoty parafialnej i nie przyczynia się do realizowania działań duszpasterskich. Wyrażam ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i mam nadzieję, że Ksiądz Proboszcz przeprosi swoich parafian" - napisał ks. Niemira. 

 

"Życiowy błąd"
 

Na niedzielnej Mszy św. ks. Ograbisz z "bólem serca" powiedział parafianom, że popełnił "życiowy błąd".

 

- Jest mi niezmiernie przykro, że swoim zachowaniem zniekształciłem jeszcze bardziej wizerunek całego kościoła i kapłaństwa. Przepraszam z całego serca za moje przedświąteczne zachowanie, za niewłaściwe, obraźliwe, poniżające i krzywdzące słownictwo oraz nieprzemyślaną treść ogłoszenia - mówił proboszcz, cytowany przez przegladkoninski.pl.

 

Ks. Ograbisz poprosił również o "przebaczenie i modlitwę".

pgo/prz/ polsatnews.pl, przegladkoninski.pl, iturek.net
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie