Złote Globy 2020. Film Quentina Tarantino triumfatorem

Kultura
Złote Globy 2020. Film Quentina Tarantino triumfatorem
PAP/EPA/HFPA / HANDOUT
Film opowiada o rodzinie chuliganów, którzy włączają się w życie zamożnej rodziny.

W Los Angeles zakończyła się w niedzielę w nocy ceremonia przyznania "Złotych Globów" wybitnym twórcom filmowym i telewizyjnym. Najwięcej statuetek zdobył obraz "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino.

"Pewnego razu... w Hollywood", który wygrał w kategorii najlepsza komedia lub musical, przyniósł też trofeum dla najlepszego aktora drugoplanowego Bradowi Pittowi oraz nagrodę za najlepszy scenariusz Tarantino.

 

- Kiedy zdobywam nagrodę za pisanie, nie dzielę się z tym z kimś innym. Nie mam nikogo, komu mógłbym podziękować. Zrobiłem to. Ale tym razem bardziej niż zazwyczaj dysponowałem fantastyczną obsadą, która czerpała z tekstu i wzbogaciła go o dodatkową wartość – mówił Tarantino.

 

Złote Globy 2020PAP/EPA/HFPA / HANDOUT
Złote Globy 2020

 

Sam Mendes otrzymał statuetkę dla najlepszego reżysera za film "1917", który dostał też wyróżnienie w kategorii najlepszy dramat.

 

Reżyser zadedykował film swemu dziadkowi. Zwrócił się też w krótkim wystąpieniu do obecnego na ceremonii Martina Scorsese, który zdobył tylko nominację za film "Irlandczyk".

 

- Nie ma na świecie jednego reżysera, który nie pozostawałby w cieniu Martina Scorsese. Musiałem to powiedzieć – oznajmił Mendes.

 

Złote Globy 2020PAP/EPA/HFPA / HANDOUT
Złote Globy 2020

 

"Parasite" Koreańczyka Bonga Joon-ho

 

W kategorii najlepszy film zagraniczny zwyciężył nagrodzony już główną nagrodą na festiwalu filmowym w Cannes obraz "Parasite" Koreańczyka Bonga Joon-ho.

 

- Po pokonaniu bariery napisów wielkości jednego cala, zapoznasz się z tak wieloma innymi niesamowitymi filmami – powiedział reżyser i scenarzysta. Uznał on, że już sama nominacja do nagrody w sąsiedztwie tak niesamowitych twórców filmowych jest wielkim zaszczytem.

 

Koreańczyk rywalizował między innymi z Pedro Almodovarem ("Ból i blask") oraz Ladją Ly ("Nędznicy"). Do nagrody typowany był także polski film "Boże Ciało" Jana Komasy.

 

"Sukcesja" produkcji HBO

 

W kategorii najlepszy serial dramatyczny wygrała "Sukcesja" produkcji HBO. Jako pierwszy wyróżniony został w trakcie ceremonii współtwórca komedii "Ramy" Ramy Youssef.

 

ZOBACZ: "Faworyta" zwycięzcą Europejskich Nagród Filmowych

 

Aktor otrzymał nagrodę w kategorii serial telewizyjny, musical lub film komediowy. Postać, którą kreuje, jest luźno oparta na jego życiu. Opowiada o perypetiach muzułmanina w Ameryce. Dziękując za wyróżnienie aktor wyjaśnił, że jest to specyficzny utwór o Arabie i rodzinie muzułmańskiej.

 

"Czarnobyl"

 

Najlepszym obrazem w kategorii film telewizyjny lub serial limitowany został "Czarnobyl" o katastrofie jądrowej w 1986 roku na Ukrainie.

 

Najlepszym aktorem w tej kategorii uznany został Stellan Skarsgard za rolę w "Czarnobylu", a aktorką - Patricia Arquette, która zagrzała w serialu "The Act”.

 

Joaquin Phoenix zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w dramacie "Joker" Todda Phillipsa, a Renee Zellweger - nagrodę dla najlepszej aktorki w filmie "Judy".

 

Za najlepszego aktora w musicalu lub filmie komediowym uznano Tarona Egertona za rolę w musicalu biograficznym o życiu Eltona Johna "Rocketman" w reżyserii Dextera Fletchera. Najlepszą aktorką w tej samej kategorii została Awkwafina ("Kłamstewko").

 

Współtwórca komedii "Ramy", Ramy Youssef odebrał nagrodę dla najlepszego aktora w kategorii serial telewizyjny, musical lub film komediowy. Za najlepszą aktorkę uznano w tej konkurencji Phoebe Waller-Bridge ("Fleabag").

 

"Historia małżeńska"

 

Statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej odebrała Laura Dern występująca w "Historii małżeńskiej" Noaha Baumbacha.

 

Elton John i jego współpracownik Bernie Taupin otrzymali Złoty Glob za najlepszą oryginalną piosenkę "(I'm Gonna) Love Me Again" napisaną do filmu "Rocketman".

 

Nagrodą Cecila B. DeMille uhonorowany został za wieloletni wpływ na przemysł filmowy Tom Hanks, który w poruszającym przemówieniu podziękował za wsparcie swej rodzinie.

 

Złote Globy 2020PAP/EPA/CHRISTIAN MONTERROSA
Złote Globy 2020

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie