Jest nowy prezydent Chorwacji. Wyniki exit pool

Świat
Jest nowy prezydent Chorwacji. Wyniki exit pool
PAP/EPA/DANIEL KASAP
Prezydent-elekt Chorwacji Zoran Milanović - tak wskazują wyniki exit pool drugiej tury wyborów prezydenckich

Zoran Milanović z Socjaldemokratycznej Parti Chorwacji (SPD) wygrywa II turę wyborów prezydenckich z wynikiem 53,25 proc. głosów - wynika z sondażu exit pool. Rywalizował w niej z ubiegającą się o reelekcję Kolindą Grabar-Kitarović (HDZ), która uzyskała 46,50 proc.

Pierwszą turę wyborów przeprowadzoną w dniu 22 grudnia 2019 r. wygrał kandydat Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Zoran Milanović, który zdobył 29,6 proc. głosów. Na Kolindę Grabar-Kitarović z rządzącej konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), która uplasowała się na drugiej pozycji, zagłosowało 26,7 proc. uczestników głosowania.

 

Ponieważ żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości, musiała się odbyć druga tura głosowania. Lokale wyborcze otwarto w niedzielę o godz. 7, a zamknięto o godz. 19. 

 

Sondaż przed głosowaniem dawał niewielką przewagę Milanoviciowi

 

Wyniki przeprowadzonego przed drugą turą sondażu dają Milanoviciowi niewielką przewagę nad obecną prezydent. Z sondażu wynika także, że 21 proc. wyborców jest niezdecydowanych. To ich głosy mogą przesądzić o ostatecznym wyniku.

 

Zakres władzy prezydenckiej w Chorwacji jest ograniczony, bo szef państwa nie może wetować ustaw uchwalanych przez parlament. Posiada jednakże uprawnienia dające mu (jej) prawo głosu w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa krajowego. Sprawuje też zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Prezydent jest w Chorwacji wybierany na 5-letnią kadencję.

 

Wybory prezydenckie, zdominowane przez problemy korupcji, rosnącego nacjonalizmu i emigracji, są postrzegane jako sprawdzian przed wyborami powszechnymi, które odbędą się w 2020 roku.

 

Poprzednie - w 2016 roku, wygrała HDZ, zdobywając 61 miejsc w 151-osobowym parlamencie, a SDP Milanovicia uzyskała 54 mandaty. Od tego czasu krajem kieruje rząd mniejszościowy HDZ, obecnie w sojuszu z liberalną Chorwacką Partią Ludową - Liberalnymi Demokratami (HNS-LD).

 

Krytyka za poparcie oskarżonego burmistrza 

 

Grabar-Kitarović krytykuje się za poparcie dla burmistrza Zagrzebia Milana Bandicia oskarżonego w 13 sprawach korupcyjnych, a także za oddanie hołdu generałowi Slobodanowi Praljakowi, który popełnił samobójstwo po tym, gdy został skazany za zbrodnie wojenne w Bośni i Hercegowinie przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii.

 

Milanović, którego popiera liberalna opozycja, obiecuje natomiast Chorwację "normalną", wolną od nietolerancji, nienawiści i korupcji oraz należącą do "rodziny europejskich i postępowych krajów zachodnich". Akcentuje, że podczas jego rządów w latach 2011-2015 zwiększyły się prawa środowisk LGBT i podjęto kroki, by ulżyć osobom zadłużonym we frankach szwajcarskich.

 

Chce też poszerzyć prawa mniejszości serbskiej, co jest w Chorwacji sprawą bardzo delikatną ze względu na silne sentymenty antyserbskie. Popiera go liberalna opozycja. Analitycy uważają, że jego szanse osłabia fakt, iż jest kojarzony z okresem głębokiej depresji ekonomicznej w latach 2009-2015.

 

Druga tura wyborów odbywa się pięć dni po objęciu przez Chorwację prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Chorwacja chce przyjąć euro. Jest wniosek ws. dwuletniej "poczekalni"

 

Jeden z najuboższych krajów Unii 

 

Chorwacja, która wstąpiła do UE w 2013 roku, jest drugim najuboższym krajem Unii. Boryka się z problemem korupcji oraz odpływem najmłodszej ludności za granicę, przede wszystkim do Niemiec; poza granicami kraju pracuje ponad 15 proc. Chorwatów.

 

Sondaże wykazują, że do 70 proc. obywateli jest niezadowolonych z kierunku, w którym zmierza kraj. Przeciętna płaca w Chorwacji wynosi równowartość 850 euro, podczas gdy ceny podstawowych artykułów konsumpcyjnych utrzymują się na podobnym poziomie jak w krajach strefy euro.

ms/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze