Następne ognisko ptasiej grypy. Tym razem na fermie indyków

Polska
Następne ognisko ptasiej grypy. Tym razem na fermie indyków
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay/skeeze
Ptasia grypa jest śmiertelna dla ptaków, ale niegroźna dla ludzi

Szóste ognisko wirusa ptasiej grypy H5N8 na terenie gminy Uścimów (woj. lubelskie) potwierdzono w gospodarstwie hodującym indyki w miejscowości Drozdówka. To ósme ognisko tej choroby w regionie. Służby wciąż likwidują kolejne ogniska wirusa. W ramach tych działań m.in. zagazowano ok. 70 tys. sztuk drobiu.

"Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie poinformował dziś o powstaniu ogniska ptasiej grypy w m. Drozdówka, gmina Uścimów, w powiecie lubartowskim. Jest to szóste z kolei ognisko w powiecie lubartowskim" – poinformował Marek Wieczerzak, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego, na Twitterze. 

 

 

Wirus wykryto w hodowli indyków w miejscowości Drozdówka, która znajduje się w strefie zapowietrzonej wyznaczonej już 1 stycznia po wykryciu wirusa grypy ptaków H5N8 w gospodarstwie hodującym indyki w miejscowości Stary Uścimów.

 

Kilkanaście ferm w strefie zapowietrzonej

 

Strefa zapowietrzona to obszar w promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby. Strefa ta na terenie gminy Uścimów obejmuje sześć miejscowości - Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy, Orzechów Kolonia.

 

ZOBACZ: Masz kontakt z drobiem? Przeczytaj zalecenia GIS

 

Wcześniej w obrębie strefy zapowietrzonej wykryto jeszcze pięć ognisk choroby, w gospodarstwach hodujących indyki i perlice. Łącznie było w nich kilkadziesiąt tysięcy ptaków.

 

Wojewoda lubelski Lech Sprawka na sobotnim briefingu prasowym powiedział, że w obrębie strefy zapowietrzonej w gminie Uścimów jest 18 ferm hodujących drób, które są ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie, co zwiększa niebezpieczeństwo przenoszenia się wirusa.

 

- Liczymy się z tym, że zakażeniem mogą być objęte kolejne fermy w tym obszarze zapowietrzonym. Najważniejsze, aby z tej strefy wirus nie wydostał się dalej – powiedział Sprawka. Jak dodał, badane są kolejne próbki pobrane z tych ferm.

 

Zagazowano 70 tys. sztuk drobiu

 

W gminie wciąż prowadzone są prace związane z likwidacją ognisk grypy ptaków. Po stwierdzeniu takiego ogniska choroby likwidowane są ptaki w stadach, gdzie stwierdzono obecność wirusa, ale także w wyznaczonych gospodarstwach kontaktowych - usytuowanych w okolicy - w których jest możliwość wystąpienia wirusa.

 

Jak informowały w piątek służby wojewody lubelskiego, zaplanowano gazowanie ok. 70 tys. sztuk drobiu w pięciu gospodarstwach kontaktowych.

 

ZOBACZ: Ruszyło gazowanie kur chorych na ptasią grypę. Przerobią je na mączkę [WIDEO]

 

W ten sam dzień wykryto dwa inne ogniska grypy ptaków w przydomowych hodowlach w powiecie krasnostawskim. Wirus wykryto w gospodarstwie w Olchowcu Kolonii, gdzie utrzymywano 43 sztuki drobiu różnych gatunków (kury, kaczki, gęsi) oraz w Wólce Orłowskiej, gdzie było 36 sztuk drobiu różnych gatunków (kury, kaczki, gołębie).

 

Jedno z tych gospodarstw położone jest przy zbiorniku wodnym, gdzie bytuje ptactwo wodne, które jest roznosicielem wirusa grypy ptaków. Natomiast w drugim przypadku wirus najprawdopodobniej przedostał się tam wcześniej razem z indykami przywiezionymi z gminy Uścimów jeszcze przed wykryciem choroby. Przywieziono je na paszę dla zwierząt futerkowych.

 

"Sytuacja jest opanowana"

 

Wojewoda mówił, że tym rejonie nie ma wielu ferm drobiu, i sytuacja nie jest tak poważna jak w powiecie lubartowskim. - Wszystkie działania koordynuje tamtejszy powiatowy lekarz weterynarii. Sytuacja jest opanowana – zapewnił Sprawka.

 

ZOBACZ: Kolejne dwa ogniska ptasiej grypy. Znowu w Lubelskiem

 

Wydał też rozporządzenia o wyznaczeniu stref zapowietrzonych i zagrożonych w promieniu 10 km od ogniska. Na wyznaczonych terenach obowiązują różne ograniczenia m.in. dotyczące transportu drobiu, a także nakazy m.in. trzymania drobiu w zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami oraz wyłożenia mat dezynfekcyjnych na drogach.

 

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował na swojej stronie internetowej, że w związku z wystąpieniem wirusa grypy ptaków w Lubelskiem, władze Hongkongu wprowadziły tymczasowy zakaz importu mięsa drobiowego (tusz, elementów, podrobów) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) przeznaczonych do spożycia przez ludzi, z powiatu lubartowskiego w woj. lubelskim.

 

Import drobiu z województwa lubelskiego z powodu wirusa grypy ptaków ma także ograniczyć Białoruś, o czym poinformowała w piątek tamtejsza agencja prasowa BiełTA, powołując się na ministerstwo rolnictwa i żywności.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie