Miliony dolarów za tuńczyka. Doroczna aukcja w Tokio

Polska
Rekordowy tuńczyk wylicytowany na aukcji w Tokio
Galeria zdjęć (15)
Rekordowy tuńczyk od razu trafi do sieci restauracji sushi.

Ważący 276 kilogramów tuńczyk błękitnopłetwy uzyskał w niedzielę na noworocznej aukcji na tokijskim rynku Toyosu cenę 193,2 mln jenów (1,8 mln dol.) - podała agencja Kyodo. Nabywcą rekordowego okazu jest Kiyoshi Kimura, właściciel japońskiej sieci restauracji Sushizanmai. Rybę będzie można zjeść w sieci restauracji w pobliskiej Tsukiji, gdzie tradycyjne aukcje noworoczne odbywały się dawniej.

Rekordowy okaz został złowiony przez statek z portu Oma w prefekturze Aomori w północno-wschodniej Japonii. Zwycięskim oferentem jest Kiyomura Corp., tokijski operator sieci restauracji sushi "Sushizanmai". Za 276-kg rybę firma zapłaciła 193,2 mln jenów, co daje 700 tys. jenów za kilogram.

 

Z aukcji prosto do restauracji

 

"Jestem tym bardziej zadowolony, że była to pierwsza aukcja w erze Reiwa" - powiedział, cytowany przez agencję, prezes firmy Kiyomura, Kiyoshi Kimura, odnosząc się do nazwy nowego okresu panowania cesarza Japonii, który rozpoczął się w maju ubiegłego roku, gdy na tron wstąpił książę Naruhito.

 

Rekordową cenę za tuńczyka błękitnopłetwego, jak przypomina agencja, zapłacono podczas ubiegłorocznej aukcji noworocznej, która po raz pierwszy od 1935 r. obywała się na rynku w Toyosu. Rybę wylicytowano wówczas za 333,6 mln jenów.

 

Aukcje tuńczyka odbywają się w stolicy Japonii prawie codziennie, ale najwięcej emocji wzbudzają zawsze pierwsze licytacje w roku - w pierwszym dniu działalności targu po przerwie świątecznej. Nabywcy są wówczas gotowi wydać o wiele więcej niż zwykle.

 

Tuńczyk błękitnopłetwy bije rekordy

 

Spośród tuńczyków japońscy smakosze najbardziej cenią sobie właśnie tuńczyka błękitnopłetwego. Jest on najdroższą rybą na targu w stolicy Japonii.

 

Na starym targu Tsukiji, odwiedzanym przez 42 tys. osób dziennie, sprzedawano tony owoców morza, ryb, owoców i warzyw. Był on jedną z główną atrakcji japońskiej stolicy. Jego przeprowadzka na wyspę Toyosu planowana była od dawna, gdyż według lokalnych władz stara hala i pobliski parking były zbyt małe, aby obsłużyć wszystkich klientów. Wiele do życzenia pozostawiały też panujące tam warunki sanitarne.

 

Decyzja dotycząca przenosin spotkała się ze sprzeciwem niektórych handlarzy, a także wielu właścicieli pobliskich restauracji. Ostatnia noworoczna aukcja odbyła się tam 5 stycznia 2018 r. Rynek rybny na wyspie w dzielnicy Toyosu chce kontynuować historyczne tradycje targu Tsukiji.

 

Rekordowy tuńczyk wylicytowany na aukcji w Tokio
Galeria zdjęć (15)

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie