W tym kraju używanie kremu z filtrem jest zakazane. Tak władze chcą chronić rafy koralowe

Świat
W tym kraju używanie kremu z filtrem jest zakazane. Tak władze chcą chronić rafy koralowe
Flickr/Matt Kieffer
Fakt, że kraj zakazał stosowania kremów z filtrem nie oznacza, że mieszkańcy i turyści Palau będą skazani na kompletny brak kremów chroniących skórę przed słońcem

Do przepisów, jakie weszły w życie w Palau na Oceanie Spokojnym od 1 stycznia, mają stosować się również turyści. Substancje zawarte w kremach do opalania mają negatywny wpływ na naturalne środowisko. Wprowadzony zakaz ma uchronić rafy koralowe. W tym wyspiarskim państwie ma również obowiązywać zakaz sprzedaży wspomnianych kosmetyków.

Kraj obejmuje ponad 250 wysp, które są otoczone rafą koralową - i to właśnie m.in. w trosce o nią, władze kraju postanowiły wprowadzić nowe przepisy. 

 

"Musimy pracować z oceanem, a nie przeciwko niemu - jeżeli chcemy się rozwijać" - podkreślił w jednym ze swoich postów, dotyczących nowych przepisów Tommy Remengesau, prezydent Palau. 

 

 

ZOBACZ: Kaucja za plastikowe butelki? Tak chce ministerstwo klimatu

 

Zakaz nie oznacza zupełnego końca 

 

Fakt, że kraj zakazał stosowania kremów z filtrem nie oznacza, że mieszkańcy i turyści Palau są skazani na kompletny brak kremów chroniących skórę przed słońcem. Nowe przepisy zakazują jedynie stosowania produktów, które zawierają konkretne składniki - m.in. oksybenzon oraz oktinoksat. 

 

"Nie mam nic przeciwko byciu pierwszym narodem, który wprowadził zakaz używania tych chemikaliów, i zrobimy wszystko, by rozpowszechniać te informacje'' - zaznaczył Remengesau. 

 

 

ZOBACZ: Wielka Rafa Koralowa blaknie w szybkim tempie. Naukowcy: to wina nadużywania paliw kopalnych

 

Wprowadzenie przepisu, który zakazuje stosowania kremów z filtrem, zapowiadają też Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych - tam prawo wejdzie w życie w marcu tego roku. Od 2021 roku takie zasady będą również obowiązywać na Hawajach. Do ich grona w przyszłości ma zamiar dołączyć też holenderka wyspa Bonaire. 

ms/msl/ bbc.com, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie