Sześciu kandydatów na szefa PO. Minął czas, by się zgłosić

Polska
Sześciu kandydatów na szefa PO. Minął czas, by się zgłosić
Polsat News
Do walki o fotel szefa PO po Grzegorzu Schetynie startuje pięciu mężczyzn i jedna kobieta

Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Borys Budka, Joanna Mucha, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz - to szóstka kandydatów na przewodniczącego PO. Termin zgłaszania się minął o północy w nocy z piątku na sobotę. - Zgłoszenie Sienkiewicza jest "w drodze", bo zostało wysłane pocztą. Ta kandydatura zapewne ma wymagane 10 podpisów - mówił Łukasz Abgarowicz, szef partyjnej komisji wyborczej.

Pod koniec stycznia upływa czteroletnia kadencja Grzegorza Schetyny jako szefa partii. Schetyna poinformował w piątek, że nie będzie ponownie ubiegał się o funkcję szefa Platformy. Zarekomendował na tę funkcję obecnego wiceprzewodniczącego PO Tomasza Siemoniaka.

 

O stanowisko przewodniczącego partii będzie ubiegać się także senator Bogdan Zdrojewski (były prezydent Wrocławia i były minister kultury), a także europoseł, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Obaj formalnie złożyli dokumenty jeszcze w grudniu.

 

Na liście kandydatów także Budka i Mucha

 

W piątek oficjalnie swoją kandydaturę zgłosił szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, który zapowiadał to już od października. Budka jest obecnym wiceprzewodniczącym PO, w 2015 roku był ministrem sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz.

 

W piątek oficjalnie zgłosiła się też posłanka KO Joanna Mucha, minister sportu i turystyki w gabinecie Donalda Tuska. Tego samego dnia wzięła udział w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News. 

 

ZOBACZ: "Przywództwo Schetyny w PO osłabiało naszą kandydatkę w wyborach prezydenckich". Mucha w Polsat News

 

Swój start mailem zadeklarował także Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSW rządzie Tuska, obecnie poseł KO.

 

Wyniki wyborów najwcześniej 25 stycznia

 

Przewodniczący PO, tak jak dotychczasowy lider (i podobnie jak Donald Tusk w 2013 r.) wybrany zostanie w drodze głosowania korespondencyjnego, w którym prawo udziału będą mieli wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej.

 

Zgodnie z grudniową uchwałą Rady Krajowej PO, pierwsza tura wyborów szefa Platformy odbędzie się 25 stycznia, ewentualna druga, jeśli byłaby potrzebna - 8 lutego. Aby zarejestrować kandydaturę na przewodniczącego potrzeba zebrać minimum podpisy 10 członków Rady Krajowej PO.

wka/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze