IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i opadami śniegu. Może nawet zagrzmieć

Polska
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i opadami śniegu. Może nawet zagrzmieć
zdj. ilustracyjne/ Pixabay
IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w 13 województwach. Najmocniej wiać będzie w trakcie przechodzenia frontu szkwałowego, związanego z burzami. Podmuchy mogą osiągać 90-100 km/h, a deszcz może być obfity - podaje portal twojapogoda.pl.

Niewykluczone też, że miejscami nagły spadek temperatury poniżej zera może skutkować przechodzeniem deszczu w śnieg, a także opadami marznącymi i oblodzeniem dróg i chodników - informuje twojapogoda.pl. 

 

Ryzyko burz śnieżnych

 

Jeśli opadom śniegu będą towarzyszyć wyładowania elektryczne, to będziemy mogli mówić o burzy śnieżnej. Zdarza się ona rzadko, ale najczęściej właśnie w trakcie aktywnego frontu chłodnego, takiego, z którym będziemy mieć niebawem do czynienia.

 

IMGW ostrzega też przed śniegiem na południu i wzrostami poziomu wody na Wybrzeżu.

 

Gdzie najmocniej zawieje? 

 

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dotyczy całego terenu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i podlaskiego. Obejmuje też wschodnią część warmińsko-mazurskiego oraz nadmorskie części pomorskiego i zachodniopomorskiego.

 

ZOBACZ: IMGW ostrzega przed sztormem na Bałtyku

 

Wiatr ma być umiarkowany i dość silny, nad morzem także silny - od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 70 km/h, nad morzem do 85 km/h, zachodni i północno-zachodni.

 

Wideo: zobacz pogodę na najbliższe dni

 

  

 

Intensywne opady śniegu i oblodzenie

 

Dla części terenów nadmorskich IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne. Dotyczy możliwości wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody - powyżej stanów ostrzegawczych - w zlewniach rzek. Dotyczy obszaru przylegającego do Zalewu Szczecińskiego, Żuław Wiślanych oraz nadmorskich terenów województwa pomorskiego.

 

Dodatkowo IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu w województwach małopolskim i śląskim, oraz oblodzeniem w podlaskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. W Sudetach i Beskidach spodziewane są opady 5-7 cm śniegu.

emi/ PAP, twojapogoda.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze