Dowódca Strażników Rewolucji: będziemy karać Amerykanów za śmierć Sulejmaniego

Świat
Dowódca Strażników Rewolucji: będziemy karać Amerykanów za śmierć Sulejmaniego
PAP/EPA/Sohail Shahzad
Flagi USA spłonęły podczas protestów w Islamabadzie w Pakistanie.

W odpowiedzi na zabicie generała Kasema Sulejmaniego Iran będzie karał Amerykanów, znajdujących się w jego zasięgu - ostrzegł generał Golamali Abuhamzeh, wysokiej rangi dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Podkreślił, że w zasięgu Iranu zidentyfikowano już około 35 amerykańskich celów w regionie.

Iran zastrzega sobie prawo do odwetu wobec USA za śmierć Sulejmaniego - powiedział generał Golamali Abuhamzeh, dowódca Strażników Rewolucji w południowej prowincji Kerman, cytowany w sobotę przez agencję Tasnim.

 

ZOBACZ: LOT nie będzie latać nad terytorium Iranu. Skutek ataku USA na Sulejmaniego

 

"Cieśnina Ormuz jest dla Zachodu kluczowym punktem i duża liczba amerykańskich niszczycieli i okrętów wojennych przepływa tamtędy... Kluczowe amerykańskie cele w regionie zostały zidentyfikowane przez Iran dawno temu..." - poinformował Abuhamzeh.

 

"Około 35 amerykańskich celów w regionie oraz Tel Awiw jest w naszym zasięgu" - ostrzegł.

 

Teheranowi przypisuje się ubiegłoroczne ataki na tankowce w rejonie cieśniny Ormuz u wejścia do Zatoki Perskiej. Władze irańskie systematycznie temu zaprzeczały.

 

ZOBACZ: Pogrzeb generała Kasema Sulejmaniego. Kondukt żałobny pokona ponad 140 kilometrów

 

Mająca w najwęższym miejscu 33 km cieśnina Ormuz to najważniejsza droga transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki. Mimo regionalnych konfliktów przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ten surowiec.

 

Irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds, oraz jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis zginęli w nocy z czwartku na piątek na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie w nalocie sił USA.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie