W warszawskich urzędach kobiety zarabiają mniej od mężczyzn

Polska
W warszawskich urzędach kobiety zarabiają mniej od mężczyzn
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Aymanejed
Zgodnie z ostatnimi danymi średnie wynagrodzenie brutto mężczyzn w warszawskich urzędach wyniosło 7 148 zł, a kobiet 6 586 zł

Kobiety zatrudnione w urzędach miasta stołecznego mają niższe zarobki od mężczyzn średnio o prawie 600 zł - poinformował wydział prasowy ratusza. Średnie wynagrodzenie wyliczone jest z kwoty wynagrodzenia zasadniczego, z premią, prowizją, dodatkami, w tym dodatkiem motywacyjnym.

"Zgodnie z ostatnimi danymi (…) średnie wynagrodzenie brutto mężczyzn wyniosło 7 148 zł, a kobiet 6 586 zł" - czytamy w odpowiedzi na pytanie PAP o zarobki w urzędach miasta. Wydział prasowy wyjaśnił, że średnie wynagrodzenie wyliczone jest z kwoty wynagrodzenia zasadniczego, z premią, prowizją, dodatkami, w tym dodatkiem motywacyjnym.

 

Wydział zaznaczył, że "jednym z priorytetów prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest wyrównywanie wysokości zarobków kobiet i mężczyzn zatrudnionych w urzędzie miasta".

 

Pełnomocniczka do spraw kobiet

 

Wskazał, że "6 czerwca 2019 r. prezydent stolicy powołał Pełnomocniczkę do spraw kobiet, która między innymi koordynuje działania w zakresie równości i respektowania praw kobiet, działania na rzecz równych praw, szans i możliwości kobiet i mężczyzn, w tym równych płac za równą pracę".

 

ZOBACZ: Polska w czołówce UE pod względem równości płac kobiet i mężczyzn

 

W ocenie władz miasta "ważnym działaniem związanym z wyrównywaniem poziomu płac jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy nt. problematyki równych płac, równego statusu kobiet i mężczyzn w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym poprzez organizację różnego rodzaju działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym".

 

Ratusz poinformował, że "jednym z takich wydarzeń zorganizowanych ostatnio przez Urząd m.st. Warszawy we współpracy ze Szkołą Główną Handlową była konferencja pt. "Równe szanse na rynku pracy oraz w życiu publicznym. 40 lat konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich form likwidacji dyskryminacji kobiet".

 

"Mamy XXI w., a wciąż zdarza się, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni - za tę samą pracę. Nie możemy tego tolerować. Nasze programy poprawiające sytuację kobiet na rynku pracy, jak bezpłatne żłobki, to dopiero początek. Chcę, aby @warszawa była wzorem w kwestii praw kobiet" - napisał 18 grudnia na swoim profilu na Twitterze prezydent Rafał Trzaskowski. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie