Zakończyła się wymiana jeńców między stroną rządową a separatystami

Świat
Zakończyła się wymiana jeńców między stroną rządową a separatystami
PAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO
W niedzielę pod Gorłowką rozpoczęła się wymiana więźniów między władzami Ukrainy a prorosyjskimi separatystami.

Zakończyła się wymiana jeńców między władzami Ukrainy a prorosyjskimi separatystami, którą przeprowadzono w niedzielę pod Gorłówką na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reuters, powołując się na biuro prezydenta Ukrainy. Wymianę przeprowadzono w rejonie przejścia granicznego na linii frontu.

Jak poinformowało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Doniecka Republika Ludowa (DRL) i Ługańska Republika Ludowa (ŁRL), dwa samozwańcze regiony separatystyczne, przekazały Ukrainie 76 jeńców.

 

ZOBACZ: Siły rządowe Ukrainy i separatyści wycofują się z linii frontu w Donbasie

 

Reuters nie podaje, ile osób przekazano w przeciwną stronę. Przedstawiciele DRL i ŁRL powiedzieli rosyjskiej agencji TASS, że Ukraina przekazała im w sumie 124 jeńców.

 

Wymianę uzgodniono 9 grudnia w Paryżu

 

Według wcześniejszych informacji Ukraina miała przekazać 87 jeńców z DRL i ŁRL, natomiast w przeciwną stronę przekazanych miało zostać 55 osób. Tożsamości objętych wymianą jeńców nie ujawniono.

 

Wcześniej w niedzielę Daria Morozowa, mediatorka ze strony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, informowała, że po zakończeniu procedury wymiany jeńców DRL poszukiwać będzie na Ukrainie jeszcze 160 osób.

Wymiana więźniówPAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO
Wymiana więźniów

 

Wymianę uzgodniono podczas szczytu czwórki normandzkiej w Paryżu 9 grudnia na temat uregulowania konfliktu w Donbasie. Warunki operacji uzgodniła w poniedziałek podczas wideokonferencji grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie.

 

Wymiana więźniówPAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO
Wymiana więźniów

 

Do ostatniej wymiany jeńców między Ukrainą a separatystami doszło w grudniu 2017 r. Wymiana objęła 233 osoby przekazane przez Ukrainę oraz 74 jeńców uwolnionych przez separatystów.

 

Do ostatniej wymiany między Rosją a Ukrainą doszło 7 września 2019 roku. Objęła ona 70 osób, po 35 z każdej ze stron. Wśród zwolnionych Ukraińców był m.in. pochodzący z zajętego przez Rosję Krymu i skazany na 20 lat rosyjskiej kolonii karnej reżyser Ołeh Sencow. Wolność odzyskało także 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych przez Rosjan po incydencie zbrojnym na Morzu Czarnym w listopadzie 2018 roku.

las/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie