Niebezpiecznie w górach. Zagrożenie lawinowe w Tatrach i Bieszczadach

Polska
Niebezpiecznie w górach. Zagrożenie lawinowe w Tatrach i Bieszczadach
Polsat News
Z prędkością ponad 70 km/godz. wieje wiatr powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach.

Z prędkością ponad 70 km/godz. wieje wiatr powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach. W górnych partiach obowiązuje także pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej, rosnącej skali. Przysypane śniegiem szlaki są w Beskidach. Widoczność jest ograniczona do 100 m. W sobotę rano było kilka stopni mrozu.

- Rano na Połoninie Wetlińskiej było osiem stopni mrozu. Leży tam średnio pół metra śniegu, z czego 15 cm spadło w ciągu ostatniej doby – powiedział w sobotę rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz.

 

ZOBACZ: Dwie akcje ratunkowe w Tatrach. "Turyści noc spędzili w wykopanej jamie"

 

Dodał, że "silny wiatr powoduje zawieje i zamiecie śnieżne". - Widoczność w górnych partiach gór nie przekracza 50 metrów – zaznaczył Makutynowicz.

 

W Bieszczadach zagrożenie lawinowe

 

Z kolei w bieszczadzkich dolinach pokrywa śnieżna waha się od 16 cm w Cisnej do 24 w Ustrzykach Górnych. Termometry pokazują dwa, trzy stopnie Celsjusza poniżej zera. Widać w promieniu około pół kilometra.

 

- W górnych partiach Bieszczad obowiązuje już pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej, rosnącej skali – przypomniał ratownik dyżurny.

 

Niewielkie zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w masywach Wielkiej Rawki, Szerokiego Wierchu, Tarnicy oraz połonin Wetlińskiej i Caryńskiej. Dotyczy głównie północnych stoków

 

Makutynowicz podkreślił, że "z uwagi na panujące warunki zimowe wybierający się góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu".

 

- Warto też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek" - zauważył ratownik.

 

Śnieżnie w Beskidach. Mogą wystąpić małe lawiny

 

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR poinformowali, że na Babiej Górze niewielkie zagrożenie lawinowe występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego i miejscowo przewianego śniegu. Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych wynosi do 70 cm.

 

Na Babiej Górze obowiązuje najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

 

Goprowcy poinformowali, że w masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin w stromych, wklęsłych formacjach terenowych, znajdujących się w kopule szczytowej. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu. Na Pilsku leży do 60 cm śniegu.

 

Babiogórski Park Narodowy podał, że do odwołania zamknięty jest szlak żółty na Babią Górę, zwany Akademicką Percią.

 

Opady śniegu poprawiły warunki narciarskie. W sobotę zjeżdżać można m.in. ze Skrzycznego do Jaworzyny, Małego Skrzycznego i Zbójnickiej Kopy oraz na Białym Krzyżu w Szczyrku. Ruszył tam również ośrodek Beskid Sport Arena, a w Istebnej - Zagroń i Złoty Groń. Warunki są dobre.

 

Trudne warunki w Karkonoszach

 

Jak wynika z komunikatu Grupy Karkonoskiej GOPR w szczytowych partiach Karkonoszy jest – 7 stopni Celsjusza, ale wiatr wiejący z prędkością 14 m/s powoduje, że temperatura odczuwalna jest niższa. Występują zawieje i zamiecie śnieżne.

 

- Na szlakach powyżej 1000 m n.p.m. zalega śnieg, a miejscami lód; jest bardzo ślisko - podał dyżurny Grupy Karkonoskiej GOPR.

 

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR apelują, aby nie wychodzić w wyższe partie gór, powyżej górskich schronisk.

 

Zobacz też prognozę pogody na dziś:

 

  

 

 

las/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie