W Święta i Nowy Rok banki nie zrealizują przelewów Elixir [OSTRZEŻENIE]

Biznes
W Święta i Nowy Rok banki nie zrealizują przelewów Elixir [OSTRZEŻENIE]
Polsat News

W dni ustawowo wolne od pracy, jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok, standardowe rozliczenia międzybankowe w systemie Elixir nie są realizowane - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Z kolei w dniach przed świętami będzie mniej sesji rozliczeniowych. Część przelewów z Wigilii dojdzie dopiero 27 grudnia, a te przesłane w Sylwestra mogą znaleźć się na kontach dopiero 2 stycznia.

Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni wolne od pracy - czyli w czasie świąt (25 i 26 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia) system nie wykona żadnych transakcji.

 

Tylko dwie sesje przed świętem

 

"24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13:30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji" - mówi cytowany w komunikacie Tomasz Jończyk, dyrektor w KIR.

 

ZOBACZ: Tańsze przelewy w euro. Nowe przepisy w UE

 

"Podobnie system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro, nie będzie funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Natomiast 24 i 31 grudnia system będzie działał wg standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych" – dodaje Jończyk.

 

Natychmiastowy, ale płatny

 

KIR przypomina jednocześnie, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.

 

Aby zrealizować taki przelew, należy się upewnić, że obydwa banki - bank nadawcy i bank odbiorcy - są uczestnikami systemu Express Elixir. Ponadto, przelewy realizowane w tym systemie są płatne.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie