Pierwszy wyrok skazujący dla policjanta z Francji za przemocy wobec "żółtych kamizelek"

Świat
Pierwszy wyrok skazujący dla policjanta z Francji za przemocy wobec "żółtych kamizelek"
PAP/EPA/YOAN VALAT
To pierwszy wyrok skazujący dla policjanta, odkąd przed rokiem rozpoczęły się antyrządowe protesty tego ruchu

Pierwszy policjant sądzony w Paryżu za "umyślną przemoc" wobec "żółtych kamizelek" został skazany w czwartek na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu. To pierwszy wyrok skazujący dla policjanta, odkąd przed rokiem rozpoczęły się antyrządowe protesty tego ruchu.

44-letni funkcjonariusz był sądzony "za umyślną przemoc ze strony osoby sprawującej władzę publiczną". Podczas parady 1 maja w XIII dzielnicy Paryża rzucił w kierunku demonstrantów płytą chodnikową.

 

Prokuratura żądała dla policjanta kary trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu.

 

Rzucił płytą chodnikową

 

Na dwóch nagraniach wideo przedstawionych podczas procesu widać było, jak policjant w otoczeniu kolegów z jednostki w Tuluzie podnosi płytę z ziemi, bierze zamach i rzuca nią w stronę demonstrantów, oddalonych od niego o około osiem metrów. Nie pokazano, gdzie płyta spadła.

 

ZOBACZ: Nie kursują pociągi, autobusy, metro. Paraliż komunikacyjny we Francji

 

- Pańska reakcja nie była absolutnie konieczna w samoobronie - zauważył przewodniczący składu sędziowskiego, oceniając, że był to ze strony oskarżonego gest "złości, paniki, odwetu" za atakowanie jego kolegi przez demonstrantów, a także że gest ten wynikał ze "stresu sytuacyjnego" w ciągu całego dnia protestów.

 

- Miał pan zamiar wywołać u protestujących szok fizyczny lub psychiczny, aby zaprzestali ataków - wskazał sąd, dodając, że decyzja wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie jest "bardzo oczekiwana przez opinię publiczną".

 

Wkrótce przed sądem na stanąć drugi policjant, tym razem za uderzenie przedstawiciela ruchu "żółtych kamizelek" podczas tej samej parady 1 maja, w XIV dzielnicy Paryża.

 

212 wstępnych śledztw

 

"Żółte kamizelki" regularnie potępiają przemoc ze strony policji, część z nich złożyła skargę na policję.

 

Według informacji paryskiej prokuratury z 7 listopada w generalnym inspektoracie policji krajowej (IGPN) wszczęto 212 wstępnych śledztw wobec funkcjonariuszy.

 

ZOBACZ: Ponad 260 osób zatrzymanych na protestach "żółtych kamizelek"

 

Oddolny ruch "żółtych kamizelek" rozpoczął w listopadzie 2018 roku protesty najpierw przeciwko podatkowi paliwowemu, a później przeciwko reformom społecznym i gospodarczym rządu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie