"System ma służyć przyszłym rządom" vs. "PiS musi złamać sędziów". "Polityka na Ostro"

Polska
"System ma służyć przyszłym rządom" vs. "PiS musi złamać sędziów". "Polityka na Ostro"
Polsat News

- Ustawa PiS o zmianach w sądownictwie realizuje logikę swojej władzy, która zapewnia działaczom partyjnym, nowej elicie, o której mówi Kaczyński względną bezkarność w zamian za posłuszeństwo - mówił Paweł Zalewski (Koalicja Obywatelska) w "Polityce na Ostro". Cezary Wąsik, warszawski radny "Solidarnej Polski" przekonywał, że "system ma służyć każdemu, przyszłemu rządowi".

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Zakłada on m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym.

 

ZOBACZ: PiS złożyło projekt ws. dyscyplinowania sędziów "Odpowiedź na działanie nadzwyczajnej kasty"

 

W wydanym we wtorek oświadczeniu I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf  nawiązując do stanu wojennego, oceniła, że w projekcie "znajdujemy godną kontynuację bezprawia lat 80. minionego stulecia". Apelowała również aby "zaniechać nienawiści do sędziów i sądów jako broni w walce o władzę".

 

- Nie wiem co pani prezes ma na myśli. Ja jestem w stanie ten projekt ustawy, jak i naszą reformę tłumaczyć. Ten system ma służyć nie PiS i Zjednoczonej Prawicy tylko każdemu rządowi, który będzie nas reprezentował w przyszłości - mówił Cezary Wąsik w "Polityce na Ostro".

 

WIDEO: dyskusja o proponowanych zmianach w sądownictwie w "Polityce na Ostro"

  

"Ustawa będzie próbowała zreformować sędziów"

 

- Sądy i sędziowie nie mają służyć żadnym rządom ani żadnym parlamentom tylko służyć ustawom. To będzie kolejna ustawa, która nie będzie reformowała sądownictwa tylko będzie próbowała zreformować sędziów w taki sposób, aby ci służyli rządowi - odpowiedział Jacek Wilk (Konfederacja).

 

Wilk dodał, że jeśli Polacy chcą, by władza sądownicza broniła ich przed rządem i urzędnikami to sędziowie "muszą mieć komfort bycia kompletnie niezależnymi".

 

ZOBACZ: "Wzywam rząd i parlament do pomiarkowania". Oświadczenie Gersdorf ws. dyscyplinowania sędziów

 

- Wszyscy dobrze wiemy, że nie w tę stronę pójdzie partia rządząca, tylko będzie walka klasowa. "Zwalczyć wroga ludu", którym są sędziowie - podsumował Wilk.

 

Według Pawła Zalewskiego projekt ustawy złożonej przez posłów Solidarnej Polski ma zapewnić partyjnym działaczom "bezkarność" w zamian za "posłuszeństwo".

 

- Jarosław Kaczyński faktycznie buduje system bezkarności w zamian za posłuszeństwo. Do tego systemy bezkarności niezbędni są dyspozycyjni sędziowie - mówił poseł KO.

bas/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze