Nowa taryfa gazu dla gospodarstw. Od nowego roku taniej o prawie 3 procent

Biznes
Nowa taryfa gazu dla gospodarstw. Od nowego roku taniej o prawie 3 procent
Polsat News
Gaz ma być tańszy w pierwszym półroczu 2020 roku.

Od 1 stycznia 2020 r. taryfa na gaz dla gospodarstw domowych największego polskiego dostawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - spadnie o 2,9 proc. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził we wtorek nową taryfę, która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r.

Zgodnie z decyzją Prezesa URE, ceny gazu dla gospodarstw domowych spadną, natomiast stawki opłat abonamentowych pozostaną na niezmienionym poziomie. Według URE, dla przeciętnego odbiorcy oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu o 2,6 proc., zarówno dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych.

 

Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi - wskazał regulator.

 

ZOBACZ: Wiemy, ile zapłacimy za prąd. Klienci jednej firmy sięgną głębiej do kieszeni

 

Nie zmienią się na razie opłaty dystrybucyjne największego dystrybutora gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa. "Taryfa tej spółki na razie nie zmieni się, postępowanie administracyjne w tej sprawie jest w toku" - poinformowało URE.

 

Według szacunków regulatora, w sumie spadek rachunków dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe i korzystających z oferty PGNIG OD, wyniesie średnio ok. 1,8 proc. w przypadku gazu wysokometanowego. URE wskazało, że spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, czyli ogrzewających gazem także mieszkania, którzy średnio zapłacą 5 zł miesięcznie mniej.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie