"Gdyby nie wy, ofiar byłoby więcej". Odznaczenia za akcję w Tatrach

Polska
"Gdyby nie wy, ofiar byłoby więcej". Odznaczenia za akcję w Tatrach
Twitter/Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo przyznało 280 odznak honorowych dla uczestników akcji ratunkowej.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski odznaczył w poniedziałek osoby zaangażowane w niesienie pomocy podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach. Gdyby nie wy, ofiar byłoby znacznie więcej - zaznaczył szef MZ, zwracając się do zebranych.

Podczas burzy w Tatrach 22 sierpnia zostało poszkodowanych ponad 150 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta.

 

 

W akcji ratunkowej uczestniczyło Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem, 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu, SPZOZ w Myślenicach, policja, Państwowa Straż Pożarna i Tatrzański Park Narodowy.

 

ZOBACZ: Pięć osób zmarło, około 140 poszkodowanych. Po gwałtownej burzy w Tatrach zamknięto szlak na Giewont

 

Odznaki honorowe odebrali także okrzyknięci "cichymi bohaterami" wolontariusze, którzy w trakcie urlopu w górach ruszyli z natychmiastową pomocą poszkodowanym. Jeden z nich współtworzył szpital polowy na Hali Kondratowej, drugi pracował ramię w ramię z ratownikami w zakopiańskim szpitalu.

 

 

- Gdyby nie wy, prawdopodobnie osób, które by zmarły, byłoby znacznie, znacznie więcej. To była jedna z największych, jeśli nie największa akcja ratownicza w Tatrach. Brały w niej udział wszystkie grupy, jednostki, które ratują ludzi i dbają o bezpieczeństwo. (...) W akcji udział wzięło blisko 800 osób - powiedział Szumowski.

 

Ministerstwo przyznało 280 odznak honorowych dla uczestników akcji ratunkowej.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie