- Język ten jest neutralnym. Nie wyróżnia żadnej nacji. W gronie rozmówców, wzajemnie rozumiejących się, każdy rozmawia jak równy z równym. To klucz nie tylko do przyjaźni, ale także przygody. Znajomość esperanto pobudza chęci nauki kolejnych, często egzotycznych dialektów - opowiada rozmówczyni polsatnews.pl.
Flaga, czasopisma, książki
Esperanto to nie tylko język. Stoi za nim również kultura tworzona przez jego użytkowników. Jednym z jej głównych symboli jest zielona gwiazda znajdująca się na fladze esperanckiej.
Entuzjaści mogą sięgnąć po czasopisma i książki w esperanto. Istnieją również stacje radiowe nadające audycje w tym języku. Można je odsłuchać m.in. na stronie pola-retradio.org. Polscy esperantyści obecni są chociażby podczas Pikniku Naukowego czy Pol’and’Rock Festiwal.
"Ni dankas al Vi Ludoviko"
Od 13 do 15 grudnia w rodzinnym mieście inicjatora esperanto - Białymstoku - odbywają się 20 Białostockie Dni Zamenhofa. Data została wybrana nie bez przyczyny, gdyż Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku.
- To on miał życzenie, aby świat mówił jednym wspólnym i neutralnym językiem. Wyobraźmy sobie szkoły na całym świecie, w których dzieci uczą się języka ojczystego i esperanta, i przyszłość, jaka z tego wynika. To jest to życzenie. Wszyscy ludzie są sobie równi, wszyscy powinni coś zainwestować, aby porozumieć się z innymi - snuje wizję przyszłości Agnieszka Mozer.
- Ni dankas al Vi Ludoviko kaj ni esperas, ke ankaŭ Vi kara leganto lernos la lingvon esperanto - puentuje. (Dziękujemy ci Ludwiku i mamy nadzieję, że ty, drogi czytelniku, też nauczysz się języka esperanto - red.).
Komentarze