Resort zdrowia opublikował listę leków i wyrobów medycznych, których może zabraknąć w aptekach

Polska
Resort zdrowia opublikował listę leków i wyrobów medycznych, których może zabraknąć w aptekach
Pixabay.com
Na liście znalazły się wyroby różnego typu, m.in. leki, szczepionki czy preparaty odczulające

Wśród 422 pozycji pojawiły się leki przeciwdepresyjne i testy do oznaczania poziomu glukozy we krwi. Wyszczególnionych leków nie wolno wywozić z kraju. Lista obejmuje preparaty i wyroby, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

W spisie leków zagrożonych brakiem dostępności pojawił się szereg preparatów insulinowych i testów do oznaczania poziomu glukozy we krwi, m.in. Abasaglar, Apidra, Gensulin, Lantus czy Evercare. Obok nich znalazł się Metforminum na cukrzycę.

 

Na kolejnych pozycjach znalazły się lek przeciwpadaczkowy Lyrica czy stosowany w chorobie Parkinsona Madopar. Zagrożone brakiem dostępności są również leki stosowane w leczeniu schizofrenii (Rispolept, Zypadhera) i depresji (Anafranil).

 

Problem mogą mieć także alergicy. Lista uwzględnia preparaty przeznaczone do odczulania (Novo-Helisen) oraz alergeny diagnostyczne do testów punktowych. W spisie znalazł się też Gardasil - szczepionka przeciw HPV.

 

ZOBACZ: Leki na cukrzycę zanieczyszczone? Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia

 

Inne leki i wyroby ujęte w spisie to m.in. Estradiol - lek hormonalny stosowany w terapii zastępczej po menopauzie, lek przeciwzakrzepowy Xarelto, przeciwzapalne Salofalk czy Pulmicort, a także Nutramigen - preparat stosowany w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej  u niemowląt.

 

Pełna lista leków i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności opublikowana jest na stronach resortu zdrowia. Powstaje ona na podstawie zgłoszeń przekazywanych przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Leki uwzględnione w spisie są niedostępne w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Udostępnienie spisu ma na celu ograniczenie problemu niekontrolowanego wywozu leków z Polski.

 

bia/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie