"Na moim podwórku. Będzie rewizja. Help". Zatrzymano podejrzanych o zabójstwo dziennikarza Szeremeta

Świat
"Na moim podwórku. Będzie rewizja. Help". Zatrzymano podejrzanych o zabójstwo dziennikarza Szeremeta
Facebook/UA.National.Police
Zatrzymani to weteran walk w Donbasie na wschodzie kraju i muzyk Andrij Antonenko oraz wolontariuszka Julia Kuzmenko

Ukraińska policja zatrzymała dwie osoby, które są podejrzane o zabicie dziennikarza Pawła Szeremeta w zamachu bombowym w 2016 roku - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

"Policja zatrzymała przed chwilą za zgodą Prokuratury Generalnej Ukrainy i przedstawiła uzasadnione zarzuty podejrzanym w śledztwie w sprawie zabójstwa Pawła Szeremeta" - napisał Awakow na Twitterze. "Jest to wynik złożonej i ciężkiej pracy prawdziwych specjalistów oraz ważny krok ku pełnemu wyjaśnieniu tej sprawy. Dziękuję za służbę!" - oświadczył .

 

Antonenko o tym, że jest podejrzewany o zabójstwo dziennikarza, poinformował na Facebooku. "Przedstawiane są mi podejrzenia w związku z zabójstwem Szeremeta. Na moim podwórku. Będzie rewizja. Help" - napisał Antonenko na Facebooku.

 

Zatrzymani to weteran walk w Donbasie na wschodzie kraju i muzyk Andrij Antonenko oraz wolontariuszka Julia Kuzmenko - podały media.

 

ZOBACZ: Ukraina: są nowe ślady w sprawie śmierci Szeremeta

 

"Julię Kuzmenko znam, przyjaźnimy się"

 

- Usłyszałem swoje nazwisko jako osoby zamieszanej w organizację zabójstwa, przygotowanie materiału wybuchowego. Jestem (w tej sprawie) ja, jest pani Kuzmenko, która jest dziecięcym chirurgiem naczyniowym. Julię Kuzmenko znam, przyjaźnimy się - powiedział następnie Antonenko dziennikarzom.

 

W obronie weterana stanął deputowany ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Ariew.

 

"Ta sprawa jest szyta przeciwko autorowi hymnu Sił Operacji Specjalnych, znanemu muzykowi i żołnierzowi! Bez motywu, bez niczego. Zdążyłem z nim porozmawiać, to prawda, jest w szoku, bez przesady. Bardzo proszę prawników patriotów o zaangażowanie! Wygląda to na umyślne represje przeciwko obrońcom Ukrainy" - zaapelował na Facebooku.

 

ZOBACZ: Paweł Szeremet został pochowany w Mińsku

 

"Pod samochodem Szeremeta eksplodowała bomba"

 

Szeremet został zabity 20 lipca 2016 roku w centrum Kijowa. Pod samochodem, którym kierował, eksplodowała bomba.

 

Ukraińscy śledczy rozpatrywali kilka wersji zamachu na Szeremeta; wymieniali m.in. wątek osobistej wrogości do zabitego, jego zawodową działalność dziennikarską oraz destabilizację sytuacji w Kijowie i w kraju. Jeszcze w 2017 r. prowadzący dochodzenie oświadczyli, że za główną wersję uważają działalność dziennikarską Szeremeta.

 

ZOBACZ: Bełsat: to kobieta mogła podłożyć bombę pod samochodem Szeremeta

 

Urodzony w Mińsku Szeremet, autor filmów dokumentalnych i książek, pięć lat przed śmiercią mieszkał w Kijowie, gdzie pracował dla internetowej "Ukraińskiej Prawdy" oraz był prezenterem radia Wiesti.

 

Karierę dziennikarską rozpoczął na Białorusi, a jego krytyczne materiały o rządach prezydenta Alaksandra Łukaszenki i konflikt z władzami sprawiły, że wyjechał z tego kraju i przez lata mieszkał w Rosji. Był założycielem opozycyjnego wobec władz w Mińsku portalu internetowego Biełorusskij Partizan.

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie