Papua Nowa Gwinea: wyspa Bougainville'a opowiedziała się za niepodległością

Świat
Papua Nowa Gwinea: wyspa Bougainville'a opowiedziała się za niepodległością
Screen/ Google Satelite
Papua Nowa Gwinea: wyspa Bougainville'a opowiedziała się za niepodległością

W referendum, jakie zorganizowano na wchodzącej w skład Papui Nowej Gwinei Wyspie Bougainville'a 98 proc. uczestników opowiedziało się za niepodległością. W głosowaniu wzięło udział 187 067 uczestników. Mieli do wyboru opcje: niepodległość lub większa autonomia.

Referendum zamyka okres długotrwałej walki o niepodległość, która rozpoczęła się jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, gdy powstała Rewolucyjna Armia Bougainville (BRA), która w 1989 zażądała niepodległości wyspy. Walki między separatystami a wojskami rządowymi trwały do 1998 i kosztowały życie ok. 20 tys. osób.

 

ZOBACZ: Wybuch wulkanu w Nowej Zelandii. Co najmniej 5 osób zginęło, a ponad 30 jest rannych [WIDEO]

 

Zawieszenie działań wojennych przyszło dopiero w 2001 po interwencji rządu Australii. Na podstawie zawartego wówczas porozumienia Wyspa Bougainville’a zyskała status autonomicznej prowincji Papui-Nowej Gwinei i prawo do własnych rządów w sprawach wewnętrznych.

 

W 2005 r. na wyspie odbyły się pierwsze wybory do autonomicznego parlamentu Bougainville, które wygrał opowiadający się za niepodległością Ludowy Kongres Bougainville. Pierwszym szefem autonomicznego rządu został przywódca Kongresu Joseph Kabui.

 

Wyspa Bougainville’a to największa wyspa w archipelagu Wysp Salomona. Na wyspie znajdują się bogate złoża miedzi i złota.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie