Kaucja za plastikowe butelki. "To kwestia miesięcy" - zapowiada minister

Polska
Kaucja za plastikowe butelki. "To kwestia miesięcy" - zapowiada minister
Flickr/spare parts/CC BY 2.0
Minister chciałby, żeby system kaucyjny został wprowadzony jak najszybciej.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe i programów redukujących zużycie plastiku zapowiedział w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Pytany o realizację tych zapowiedzi w programie "Gość Wydarzeń" minister ds. klimatu Michał Kurtyka odpowiedział, że chciałby, by system kaucyjny wprowadzony został "jak najszybciej". - Myślę, że to kwestia miesięcy - podkreślił.

- Stworzenie systemu, w którym poszerzymy odpowiedzialność producenta i stworzymy system kaucyjny wychodzi naprzeciw konstatacji takiej, że mamy za dużo opakowań, mamy poczucie marnotrawstwa. Chciałbym, żeby taki system został zaproponowany jak najszybciej. Myślę, że to kwestia miesięcy - powiedział minister Kurtyka.


- Czy do czerwca przyszłego roku otrzymamy taką propozycję ze strony rządu? - pytał Bogdan Rymanowski. - Tak zakładam. To będzie propozycja ustawowa - odpowiedział.

 

"Udział węgla będzie malał"

 

Minister podkreślił, że udział węgla w polskim miksie energetycznym będzie malał. - Rośnie nam gospodarka i będziemy musieli to rosnące zapotrzebowanie uzupełniać źródłami zeroemisyjnymi - powiedział Kurtyka.


Wśród działań wymienił zwiększony udział fotowoltaiki oraz "ambitny program rozwoju wiatru na morzu".

 

ZOBACZ: Podkrakowskie miejscowości dusi smog. "Ludzie nie mają pieniędzy. Wszystkim palą"


- Mamy przed sobą ogromne wyzwania jeśli chodzi o zapóźnienia cywilizacyjne, takie jak jakość powietrza i smog. Jeżeli będziemy myśleć o ewolucji całego naszego systemu grzewczego, energetycznego, to musimy patrzeć pod kątem coraz większego udziały źródeł zeroemisyjnych - tłumaczył minister.


Zaznaczył jednocześnie, że "nasza transformacja w kierunku coraz lepszej jakości życia, musi iść w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego".

 

WIDEO: zobacz całą rozmowę z ministrem Kurtyką

 

  

 

- Chciałbym, żebyśmy mogli w końcu poradzić sobie z tym ogromnym zapóźnieniem cywilizacyjnym i dziedzictwem przeszłości, bo problematyka smogu nie pojawiła się w ciągu ostatniego roku czy dwóch. Ona była tym dziedzictwem poprzedniej epoki - mówił Kurtyka.


Jak dodał, "w miarę jak rosną nasze aspiracje, rosną nasze możliwości".

 

"Warto słuchać głosu młodych"


Pytany o program "Czyste Powietrze" i biurokrację przy nim, na którą skarżą się chcący z niego skorzystać, minister odpowiedział: "przejąłem ministerstwo od niedawna i pierwszą rzeczą, o którą poprosiłem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i wojewódzkie ośrodki, było przedstawienie mi diagnozy, w jaki sposób ten program powinien być uproszczony i ulepszony".


Na pytanie o aktywistkę Gretę Thunberg, Kurtyka odpowiedział: "głos młodych to pewna rzeczywistość, z którą mamy do czynienia". - Mamy wielu interesariuszy dyskusji o neutralności klimatycznej, jednym z nich są młodzi. Warto tego głosu słuchać - podkreślił minister.

 

ZOBACZ: Ograniczanie plastiku a rzeczywistość w PKP. Czy coś się zmieni?


Dodał, że szczyty ONZ "są z definicji miejscami swobodnego dialogu między bardzo różnymi punktami widzenia". - Wszyscy w tej dyskusji uczestniczą. W Katowicach było 30 tys. osób, w Madrycie, mimo trudności, będzie tych uczestników pewnie 20-kilka tys. - mówił.


- Moim zdaniem wyzwanie, jeśli chodzi o zapewnienie czystego powietrza, budowanie pewnego modelu cywilizacyjnego, który będzie respektował zasoby naszej Ziemi jest wyzwaniem, które nas jednoczy. Kiedy mówimy na poziomie politycznym, ujednolicenia pewnego przekazu ze strony wszystkich państw świata, jesteśmy w stanie się dogadać - podkreślił minister.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie