Chirurgiczny fenomen. Operacje w łonie matki a rozszczep kręgosłupa

Technologie
Chirurgiczny fenomen. Operacje w łonie matki a rozszczep kręgosłupa
Polsat News

- To jest niesamowite, że możemy wpłynąć na los nienarodzonego jeszcze dziecka. Wiemy i wskazują na to dane naukowe, że takie operacje wykonane prenatalnie przynoszą duże korzyści - powiedział dr Przemysław Kosiński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gość programu #JesteśmyDlaDzieci. W najnowszym odcinku, o tym jak przebiegają operacje prenatalne i jak spektakularne są ich efekty.

- Ta ciąża była inna od dwóch poprzednich. Od początku coś się działo i z badaniami, i ja się gorzej czułam - mówi Anna Gołoś. Jej nienarodzona jeszcze córeczka Alicja została zoperowana w łonie matki. Dziewczynka ma rozszczep kręgosłupa. Jedynym ratunkiem był zabieg, który daje szansę na to, że Alicja będzie samodzielnie chodzić.

 

"Byliśmy w szoku"

 

Wiadomość o wadzie córeczki była dla rodziców szokiem. Jednocześnie oboje cieszyli się, że nowatorskie metody mogą pomóc w poprawie jej funkcjonowania.

 

- Dowiedzieliśmy się, że jest możliwość operacji prenatalnej i naprawy kręgosłupa. Nie zastanawialiśmy się ani chwili - mówi tata dziewczynki, Piotr Gołoś.

 

ZOBACZ: Zastawka serca ze świńskiego jelita. Kulisy pierwszej takiej operacji w Polsce

 

Zabieg odbył się w 24. tygodniu ciąży. O operacji opowiedział w programie Bartosza Kwiatka #JesteśmyDlaDzieci dr Przemysław Kosiński z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, który był obecny przy zabiegu.

 

- Wykorzystywaliśmy sprzęt, który jest bardzo niewielkich rozmiarów. To wskazuje na trudność techniczną samej operacji - powiedział medyk.

 

W studiu zaprezentowano igły, które mają długość 13 milimetrów. Szyto nimi ubytek nad kręgosłupem Alicji.

 

Rozszczep kręgosłupa - innowacyjne metody leczeniaPolsat News
Rozszczep kręgosłupa - innowacyjne metody leczenia

 

- Te operacje zwiększą szanse na lepsze funkcjonowanie i to jest nasz cel - skomentował operacje w łonie matki prof. Mirosław Wielgoś ginekolog, perinatolog, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i gość niedzielnego programu #JesteśmyDlaDzieci.

 

Wyjaśnił również, że perinatolog zajmuje się medycyną matczyno-płodową.

 

Obejrzyj cały program #JesteśmyDlaDzieci:

 

  

 

Pierwsza taka operacja w Polsce

 

W programie przypomniano również operację sprzed dwóch lat, która była pierwszą w Polsce tego typu. Dziewczynka, która była wówczas poddana zabiegowi, dziś samodzielnie chodzi.

 

Rozszczep kręgosłupa - innowacyjne metody leczeniaPolsat News
Rozszczep kręgosłupa - innowacyjne metody leczenia

 

- Od czasu pierwszej takiej operacji w 2017 roku zespół poczynił wiele postępów. Czas operacji się skrócił, zmodyfikowano technikę - przekazał prof. Wielgoś.

 

Fundacja Polsat ma swój udział w sprowadzeniu tej metody do Polski. Dzięki jej wsparciu zespół lekarzy przygotowywał się do tego i szkolił dwa lata w Niemczech.

 

Rozszczep kręgosłupa wadą rozwojową

 

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa spowodowana niezamknięciem kanału kręgowego związana z brakiem tylnej części łuków kręgowych. Powstaje około 3 tygodnia ciąży i może dotknąć różnych odcinków kręgosłupa, gdzie występuje przepuklina.

 

- Jest duża zależność między niedoborem kwasu foliowego a występowaniem tej wady. Stąd tak istotna jest profilaktyka - wyjaśnił prof. Wielgoś. Podawanie kwasu foliowego znacznie obniża częstotliwość występowania rozszczepu kręgosłupa.

 

- Ogromne znaczenie przy tej wadzie ma diagnostyka prenatalna. W tej chwili są możliwości rozpoznania jej we wczesnym etapie ciąży - dodaje dr Kosiński.

las/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie