Andrzej Bartkowiak komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej

Polska
Andrzej Bartkowiak komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Andrzej Bartkowiak w 2018 roku

Premier Mateusz Morawiecki powołał bryg. Andrzeja Bartkowiaka na stanowisko Komendanta Głównego KG PSP poinformowało Biuro Prasowe MSWiA. Jak podkreślono komendant wspólnie z wiceministrem Maciejem Wąsikiem udali się do Szczyrku, gdzie doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym.

Jak informuje resort spraw wewnętrznych i administracji decyzją szefa MSWiA bryg. Andrzej Bartkowiak od 22 marca 2016 r. sprawował funkcję Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Bartkowiak został także nowym Szefem Obrony Cywilnej Kraju.

 

Od razu po powołaniu nowy komendant główny PSP pojechał wspólnie z wiceszefem MSWiA Maciejem Wąsikiem do Szczyrku, gdzie doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym. Strażacy odnaleźli w gruzach ciała ośmiu osób.

 

 

Wykładowca akademicki, absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu

 

Bryg. Andrzej Bartkowiak ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. Był wykładowcą akademickim. Działał także w NSZZ "Solidarność" w Straży Pożarnej.

 

Bartkowiak urodził się 19 czerwca 1972 r. w Gnieźnie. Służbę w Straży Pożarnej pełni od 1996 r. Przez prawie 20 lat brał czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych jako strażak Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu, także jako funkcjonariusz dowodzący akcją.

 

Nowy komendant główny zastąpił na stanowisku gen. brygadiera Leszka Suskiego, który w grudniu 2015 r. został powołany przez premier Beatę Szydło.

 

Zastąpił Suskiego 

 

Suski od 1997 r. służył w Komendzie Głównej PSP. Następnie w latach 2002-2005 oddelegowany do MSWiA. Pełnił również w latach 2005-2007 funkcję pierwszego zastępcy komendanta głównego PSP. Był także sejmowym ekspertem do spraw ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego.

 

W mediach często podkreślano jego powiązania z odwołanym niedawno ze stanowiska wiceszefa MSWiA Jarosławem Zielińskim. Niektóre z obowiązków Zielińskiego, w tym m.in. nadzór nad Komendantem Główny Państwowej Straży Pożarnej, Komendantem Służby Ochrony Państwa i Szefem Obrony Cywilnej Kraju przejął Maciej Wąsik.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie