USA: komisja parlamentu przegłosowała raport o nadużyciu urzędu przez Trumpa

Świat
USA: komisja parlamentu przegłosowała raport o nadużyciu urzędu przez Trumpa
PAP/EPA/WILL OLIVER
Biały Dom ogłosił, że raport nie zawiera "żadnych dowodów" świadczących przeciwko Trumpowi

Kontrolowana przez Demokratów komisja wywiadu Izby Reprezentantów USA przegłosowała we wtorek raport, w którym stwierdzono, że Donald Trump nadużył urzędu prezydenta dla swej korzyści, zabiegając o zagraniczną pomoc w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Za raportem opowiedziało się 13 członków komisji, przeciwnych było dziewięciu. Komisja opublikowała treść dokumentu już wcześniej we wtorek; głosowanie stanowiło jedynie formalność.

 

Śledztwo w sprawie impeachmentu

 

Dochodzenie ws. ewentualnego impeachmentu prezydenta USA - głosi raport - "ujawniło trwające miesiącami zabiegi" Trumpa, by "użyć mocy swojego urzędu" do zabiegania o "zagraniczną ingerencję" dla jego własnej korzyści w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

 

Dokument zarzuca Trumpowi, że ten uzależniał pomoc wojskową dla Ukrainy od publicznego ogłoszenia przez władze w Kijowie dwóch śledztw, które miały być korzystne dla jego wyborczej kampanii. Prezydent USA miał też - według dokumentu - utrudniać śledztwo Izby Reprezentantów i instruować świadków i agencje rządowe, by ignorowały wezwania pod rygorem kary do złożenia dokumentów i zeznań.

 

W reakcji na raport Biały Dom ogłosił we wtorek, że nie zawiera on "żadnych dowodów" świadczących przeciwko Trumpowi. Wcześniej w poniedziałek raport opublikowali Republikanie. Ich zdaniem w trakcie śledztwa Izby Reprezentantów nie udowodniono, że w postępowaniu Trumpa wobec Kijowa było coś nagannego.

 

ZOBACZ: Trump chce, by śledztwo w jego sprawie podjął Senat

 

To kontrolowana przez Demokratów komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów zadecyduje jakie dokładnie zarzuty postawić Trumpowi. Obie partie czeka w niej gorąca debata - przewiduje "New York Times".

 

Aby postawić prezydenta przed sądem Kongresu zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Oczekuje się, że może do niego dojść jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

 

Następnie - zgodnie z procedurą - o impeachmencie prezydenta decydować będzie Senat USA. Do usunięcia go z urzędu potrzebne jest 67 głosów w tej stuosobowej amerykańskiej izbie wyższej. Przewagę mają w niej Republikanie.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie