Politycy składają górnikom życzenia z okazji Barbórki

Polska
Politycy składają górnikom życzenia z okazji Barbórki
PAP/Maciej Kulczyński
Politycy składają górnikom życzenia z okazji Barbórki

Wydobywacie najgłębszy polski potencjał; ciężką pracą budujecie polską gospodarkę, a swoją postawą dajecie przykład odwagi i przywiązania do tradycji - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który złożył górnikom życzenia z okazji Barbórki w materiale wideo opublikowanym na Facebooku. Życzenia górnikom złożył także prezydent.

Barbórka, czyli tradycyjny Dzień Górnika 4 grudnia jest obchodzony nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

 

ZOBACZ: Dziś Barbórka. Święto wszystkich górników

 

- Barbórka to wspaniała tradycja i zarazem wyjątkowe święto - wyjątkowe, bo w pewnym sensie podwójne - dla was szanowni państwo to święto waszej patronki świętej Barbary, a dla Polaków 4 grudnia jest wasz, to dzień wszystkich górników, dlatego chcę złożyć wam najlepsze życzenia i wyrazy najgłębszego szacunku. Wydobywacie najgłębszy polski potencjał - powiedział premier Morawiecki w materiale wideo opublikowanym na jego oficjalnym profilu na Facebooku.

 

Słowa Mateusza Morawieckiego do górników

 

 

Szef rządu dziękował górnikom i ich rodzinom za "poświęcenie dla Polski". - Ciężką pracą budujecie polską gospodarkę, a swoją postawą dajecie przykład odwagi, twardości charakteru, przywiązania do tradycji. Zmieniacie górnictwo w perłę polskiego dziedzictwa - dodał premier.

 

Na Górnym Śląsku obchody Barbórki trwają od kilku dni. W kościołach i cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników; w niedzielę jedną z nich odprawił w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Barbórka jest obchodzona w dniu, kiedy Kościół wspomina św. Barbarę z Nikodemii - patronkę dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty.

 

Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii są wręczane odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci, grają górnicze orkiestry; związki zawodowe organizują biesiady piwne.

 

Życzenia od prezydenta

 

Również prezydent Andrzej Duda złożył górnikom życzenia z okazji Barbórki, podkreślił znaczenie przemysłu wydobywczego dla gospodarki, nawiązał do powstań śląskich, przypomniał też górnicze strajki lat osiemdziesiątych.

 

"Z okazji Barbórki - pięknego polskiego święta, jednoczącego górniczą brać i wszystkich pracowników przemysłu wydobywczego - składam Państwu najserdeczniejsze gratulacje, podziękowania i życzenia" - czytamy na stronie internetowej prezydenta.

 

"Gratuluję nowych sukcesów w Państwa trudnej, często niebezpiecznej, lecz niezastąpionej pracy. To również dzięki Państwu nasza gospodarka narodowa odnotowała kolejny rok wzrostu, a Polacy z nadzieją spoglądają w przyszłość swoją i swoich bliskich" – napisał prezydent.

 

Zaznaczył, że "Polska dysponuje unikalnymi bogactwami naturalnymi". "Mamy węgiel kamienny i brunatny, torf, gaz ziemny, ropę naftową oraz uzyskiwane z nich nowoczesne produkty. Mamy rudy miedzi, srebra, cynku i innych cennych metali, złoża siarki i różnorodnych niemetali, surowce skalne dla przemysłu budowlanego oraz pokłady wysokiej jakości soli kamiennej. Ale tylko dzięki Państwu te ukryte w polskiej ziemi skarby służą nam wszystkim" – czytamy.

 

Złożył hołd górnikom, którzy tragicznie zmarli w wypadkach, zwracając uwagę, że "tylko w tym roku było ich ponad dwudziestu". "Polscy górnicy udowodnili, że potrafią walczyć. Nie tylko pod ziemią – z potężnymi siłami natury i własną, ludzką słabością, lecz również w obronie wolności i sprawiedliwości; za Polskę, za wiarę, mowę i tradycje ojców" – napisał prezydent.

 

Nawiązał do setnej rocznicy wybuchu powstania śląskiego. "Historyczny sukces powstańców i działaczy polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku przyczynił się do ogromnego powiększenia potencjału rozwojowego naszej Ojczyzny. Utwierdził także pozycję śląskiego etosu patriotyzmu i pracy oraz śląskiej kultury jako wyjątkowo cennych i nieusuwalnych składników polskiej tożsamości narodowej" - napisał.

 

"Także 30. rocznica kapitulacji reżimu komunistycznego w Polsce to okazja, aby upamiętnić górników nieustępliwie domagających się wolności, chleba i godności" - dodał, przypominając strajki w kopalniach Wujek, Piast, Manifest Lipcowy, Ziemowit i innych przedsiębiorstwach górniczych.

 

Złożył także życzenia pracownikom nadzoru górniczego, ratownikom górniczym, naukowcom zajmującym się badaniami nad eksploatacją kopalin, kadrze zarządzającej, specjalistom w dziedzinie przetwarzania, zbytu i dystrybucji surowców mineralnych, działaczom związkowym oraz wszystkim, którzy pracują na sukcesy branży wydobywczej.

 

"Dziękuję za Państwa wkład w rozwój jednej z kluczowych, strategicznych gałęzi polskiej gospodarki" - napisał prezydent. Zapewnił, że "fundamentem polityki naszego państwa wobec górnictwa oraz energetyki jest i pozostanie polska racja stanu i dobro wspólne Polaków".

 

Marszałek Sejmu do górników


Marszałek Sejmu w swoim wpisie zacytowała również słowa górniczego hymnu. "Boć synowi podziemnych czarnych światów. Każdy chętnie poda swą dłoń! Niech żyje nam, niech żyje nam Górniczy stan! Górniczy stan!" - napisała. "W Dniu Święta, życzę wszystkim górnikom szczęścia i opieki Świętej Barbary" - dodała Witek.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie