"Niemal codziennie mamy zgłoszenia o uszkodzeniu gazociągu"

Polska
"Niemal codziennie mamy zgłoszenia o uszkodzeniu gazociągu"
PAP/Hanna Bardo
W Szczyrku doszło do wybuchu gazu. Prawdopodobnie przyczyną było uszkodzenie gazociągu.

- Niemal codziennie mamy zgłoszenia o uszkodzeniu gazociągu podczas prac budowlanych prowadzonych przez różne firmy. Na szczęście tak poważne konsekwencje zdarzają się bardzo rzadko i oby nie zdarzały się w ogóle - powiedział Polsat News Artur Michniewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa.

Pytany przez Polsat News, czy firmy prowadzące prace budowlane nie mają obowiązku zapoznania się z planem, gdzie przebiegają gazociągi, Michniewicz odpowiedział: "firmy mają obowiązek, ale z naszej praktyki wynika, że jest zupełnie inaczej".

 

ZOBACZ: Osiem ofiar wybuchu gazu w Szczyrku. Wśród nich czworo dzieci


- Każdego dnia mamy zgłoszenie lub kilka zgłoszeń o tym, że ktoś podczas prac budowlanych najczęściej koparką uszkadza nam gazociąg. Chcielibyśmy, żeby było idealnie, czyli żeby zawsze tego typu prace były robione z użyciem planów, a przynajmniej z konsultacjami z nami, bo przecież dysponujemy siecią naszych gazociągów, ich rozkładem, zawsze to chętnie udostępnimy, bo nadrzędną wartością jest bezpieczeństwo - tłumaczył.


Jak dodał, "gazem powinni zajmować się profesjonaliści".

Tragedia w Szczyrku. Trzypiętrowy dom zawalił się po wybuchu gazu

 

W środę wieczorem w Szczyrku doszło do wybuchu gazu. W skutek eksplozji zawalił się trzykondygnacyjny budynek, w którym mogło przebywać osiem osób. Na miejscu pracuje ok. 100 strażaków.

 

ZOBACZ: Podano prawdopodobną przyczynę tragedii w Szczyrku

- Najprawdopodobniej przyczyną katastrofy w Szczyrku było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System - powiedział Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazowej.

 

Dodał, że te prace "nie były nadzorowane przez specjalistów gazownictwa".

prz/wka/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie