"Last Christmas" kończy 35 lat

Kultura
"Last Christmas" kończy 35 lat
Free-Photos
Premiera świątecznej piosenki miała miejsce 3 grudnia 1984 roku

"Last Christmas, I gave you my heart, but the very next day you gave it away" - te słowa trudno przeczytać nie nucąc sobie przy tym dobrze wszystkim znanej melodii. Piosenka zespołu "Wham!" kończy dziś 35 lat.

Premiera utworu "Last Christmas" miała miejsce 3 grudnia 1984 roku.

 

O nieszczęśliwej miłości

 

Piosenka "Last Christamas" opowiada o nieszczęśliwej miłości, którą główny bohater szczególnie dotkliwie przeżywa w okresie świąt Bożego Narodzenia. 

 

ZOBACZ: Świąteczna piosenka z trzema rekordami Guinnessa. Sprawdź, czy znasz ten hit

 

W serwisie YouTube, w którym piosenka pojawiła się nieco ponad 10 lat temu (25 października 2009 roku), świąteczny hit ma ponad 462 mln odtworzeń. 

 

 

Zmarł w święta

 

Słynny brytyjski piosenkarz George Michael, który śpiewał ten utwór, zmarł 26 grudnia 2016 roku w wieku 53 lat. Informację o śmierci artysty przekazał jego agent. Michael Lippman, powiedział, że przyczyną zgonu artysty była niewydolność serca.

 

ZOBACZ: Hiszpańskie Vigo rozpoczęło dekorowanie miasta... na Boże Narodzenie

 

Według agenta Michael "odszedł w pokoju, w zaciszu swojego domu". Policja hrabstwa Oxfordshire informowała, że wczesnym popołudniem wezwano karetkę pogotowia do jego posiadłości w miejscowości Goring.

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek (25-26 grudnia 2016 roku - red.) lokalna policja informowała, że traktuje śmierć artysty na tym etapie śledztwa jako "niewyjaśnioną, ale nie podejrzaną".

 

Ponad 100 milionów płyt

 

Michael, urodzony w północnym Londynie jako Georgios Kyriacos Panayiotou, sprzedał podczas swojej kariery ponad 100 milionów płyt. Był współzałożycielem zespołu "Wham!", który stworzył m.in. świąteczny hit "Last Christmas".

 

Po rozpadzie grupy w 1986 roku George Michael rozpoczął niezwykle udaną karierę solową, stając się jednym z najpopularniejszych artystów muzyki popularnej w historii. Aż jedenaście jego singli znalazło się na czele listy przebojów w Wielkiej Brytanii.

 

W 2008 roku magazyn "Billboard" sklasyfikował go na 40. miejscu listy najpopularniejszych artystów w historii.

 

ZOBACZ: Nie żyje wykonawca hitu "Last Christmas"

 

Największe przeboje Michaela to: "Careless Whisper", "Faith", "December Song", "Freedom" i "Father Figure".

 

Jego status jako ikony brytyjskiej kultury został potwierdzony prawem pierwszego występu na otwartym po remoncie stadionie Wembley w Londynie w 2006 roku, a także uczestnictwem w ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

pgo/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie